fot. EPA/SANJEEV GUPTA

Stopniowe otwieranie kościołów w Wielkiej Brytanii

Kościoły i inne miejsca kultu różnych religii w Anglii będą mogły zostać otwarte 15 czerwca, jednak tylko na prywatną modlitwę. Nadal jednak nie będzie można w nich odprawiać publicznych liturgii.

Ogłoszona dzisiaj decyzja brytyjskiego rządu – jak wyjaśnił komunikat władz – oznacza „uznanie korzyści duchowych i dla zdrowia psychicznego ludzi”, płynących z możliwości modlitwy w miejscach sprawowania kultu, której w przypadku wielu ludzi” nie da się zastąpić modlitwą w domu”.

Brytyjski sekretarz ds. zdrowia Matt Hancock przekazującego przeciwciała Covid-19 w Londynie, fot. EPA.

Nowe zasady

Otwarcie miejsc kultu musi się dokonać przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. Konieczne będzie także dezynfekowanie rąk przy wejściu i wyjściu, czyszczenie przestrzeni użytkowanych wspólnie oraz korzystanie z własnych modlitewników czy dywaników modlitewnych (w przypadku muzułmanów). „Indywidualna modlitwa będzie dozwolona od 15 czerwca, ale wspólne prowadzone modlitwy, akty kultu i pobożnościowe praktyki, takie jak: nabożeństwa, nieszpory, nieformalne spotkania modlitewne, msze, dżummuahy (obowiązkowe grupowe piątkowe modlitwy muzułmańskie w meczetach) czy kirtany (grupowe medytacje z powtarzaniem mantr) nie będą możliwe na tym etapie” – głosi komunikat. W dokumencie jest zapewnienie, że rząd w pełni otworzy miejsca kultu, gdy pozwolą na to jego naukowi doradcy.

Kard. Vincent Nichols, fot. episkopat.pl

Z zadowoleniem przyjął tę decyzję i podziękował rządowi kard. Vincent Nichols. Dodał, że jest to pierwszy krok w kierunku normalnego praktykowania wiary od czasu, gdy 23 marca decyzją władz zamknięto kościoły w ramach walki z pandemią koronawirusa. Zapowiedział jednocześnie, że nie wszystkie świątynie zostaną otwarte 15 czerwca, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane na szczeblu lokalnym. Metropolita Westminsteru dał też wyraz oczekiwaniu na dzień, w którym będzie można odprawiać liturgie z udziałem wiernych. – Czekamy na to z utęsknieniem, ale cierpliwie, rozumiejąc, że ochrona zdrowia społeczeństwa, szczególnie osób najbardziej narażonych, jest słusznym powodem do zachowania ostrożności – stwierdził przewodniczący konferencji episkopatu Anglii i Walii.

Przypomnijmy, we Francji publiczne sprawowanie kultu jest możliwe od 23 maja.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze