Straż pożarna, fot. Zofia Kędziora

Straż pożarna, fot. Zofia Kędziora

Strażacy: już 1 680 interwencji wskutek silnego wiatru

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

1 680 interwencji przeprowadzili strażacy do godz. 14 w poniedziałek w związku z silnym wiatrem – poinformował rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Dwie osoby w województwie lubuskim zostały ranne. W tym województwie 15 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu.

W poniedziałek w całym kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Według danych strażaków do godz. 14, w poniedziałek strażacy do skutków silnego wiatru wyjeżdżali 1 680 razy. Od południa liczba interwencji wzrosła ponad trzykrotnie.

Najwięcej akcji przeprowadzono na Dolnym Śląsku, gdzie strażacy do zdarzeń wyjeżdżali 377 razy. 354 interwencji miało miejsce w Wielkopolsce, a 189 – na Śląsku. W lubuskim, zgodnie z danymi straży, 15 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

>>> Litania o ochronę przed skutkami gwałtownych wichrów i burzy

W poniedziałek dwie osoby zostały ranne po tym, jak we wsi Witosław (lubuskie) wiatr przewrócił przyczepę samochodu ciężarowego, na którą najechał inny samochód.

Dla dziewięciu województw i wybrzeża IMGW wydał alerty drugiego stopnia, które obejmują województwa: wielkopolskie, lubuskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, południowe i środkowe powiaty województw mazowieckiego i lubelskiego oraz północne powiaty pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Dla pozostałych województw wydano alerty pierwszego stopnia, jednak w przypadku Dolnego Śląska IMGW nie wyklucza podniesienia go do drugiego. Taka zmiana najprawdopodobniej może zajść na zachodzie i w centralnej części województwa.

Zobacz także
Wasze komentarze