Strefa Gazy piekłem dla nowo narodzonych dzieci
Strefa Gazy jest piekłem dla nowo narodzonych dzieci; wiele innych prawdopodobnie umiera w wyniku konfliktu z Izraelem i coraz gorszych warunków w półenklawie – ostrzegli w piątek przedstawiciele organizacji humanitarnych ONZ. „Zostanie matką powinno być okresem świętowania. W Gazie kolejne dziecko trafia do piekła” – podkreślił UN News, portal ONZ.
Ponawiając pilne międzynarodowe wezwania do zawieszenia broni, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformował, że od rozpoczęcia powszechnych izraelskich bombardowań w odpowiedzi na ataki kierowane przez Hamas w Strefie Gazy urodziło się 20 tys. dzieci. Przewlekłe problemy z dostępem do pomocy spowodowały, że cesarskie cięcie wykonywano tam bez znieczulenia.
Matki stoją przed niewyobrażalnymi wyzwaniami, związanymi z dostępem do odpowiedniej opieki medycznej, odżywianiem oraz ochroną przed porodem, w jego trakcie i po porodzie. (Tess Ingram, specjalistka ds. komunikacji UNICEF)
Według szacunków około 135 tys. dzieci poniżej drugiego roku życia jest obecnie zagrożonych poważnym niedożywieniem. Żyją w „nieludzkich” warunkach w prowizorycznych schroniskach, są źle odżywiane, a woda do której mają dostęp jest niebezpieczna.
Po powrocie z południowej Gazy Ingram wyjaśniła, że personel przepełnionego szpitala Emirati w Rafah był zmuszony wypisywać matki „w ciągu trzech godzin od cięcia cesarskiego”. Uznała to za – sytuację „nie do uwierzenia i wymagającą natychmiastowych działań”. Specjalistka zwróciła uwagę, że nieco ponad 100 dni od rozpoczęcia wojny ciągłe bombardowania i wysiedlenia „bezpośrednio wpływają na noworodki. Powodują wyższy poziom niedożywienia, problemy rozwojowe i inne komplikacje zdrowotne”.
Widok cierpiących noworodków, a niektóre matki wykrwawiają się na śmierć, powinien nie pozwalać nam spać w nocy. Świadomość, że dwójka bardzo małych izraelskich dzieci uprowadzonych 7 października wciąż nie została uwolniona, też powinien nam spędzać sen z oczu. (Tess Ingram, UNICEF)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ONZ zauważyła, że oprócz gwałtownego wzrostu liczby infekcji górnych dróg oddechowych, przypadki biegunki wśród dzieci poniżej 5. roku życia odnotowane w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku były 26 razy wyższe niż wykazują raporty z tego samego okresu w 2022 roku. Aby pomóc najbardziej bezbronnym kobietom i dzieciom w Gazie, UNICEF zapewnił dostawę preparatów mlecznych i suplementów dla matek, które są zbyt słabe, aby karmić piersią, a także środki medyczne dla przeciążonych zespołów medycznych. Potrzeba są jednak znacznie większe.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |