EPA/ABIR SULTAN

Strefa Gazy: pierwsze ciężarówki z pomocą wjechały po blisko trzech miesiącach blokady

Do Strefy Gazy wjechało w poniedziałek pięć ciężarówek z pomocą humanitarną – poinformowała izraelska armia. To pierwsze transporty od czasu, gdy Izrael na początku marca wstrzymał dostawy. To kropla w morzu potrzeb – skomentował zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Tom Fletcher.

W pierwszych transportach znajduje się m.in. mąka, materiały medyczne i jedzenie dla dzieci – przekazało wojsko. Fletcher powiedział, że wojsko zezwoliło na wjazd dziewięciu ciężarówek.

Premier Benjamin Netanjahu zgodził się w nocy na zniesienie blokady, przyznając, że robi to pod naciskiem międzynarodowym i na wniosek wojska, by zapobiec głodowi. Podkreślił, że dostawy będą na razie „minimalne”, do czasu wdrożenia nowego systemu dystrybucji pomocy.

Izrael wprowadził blokadę, obejmującą dostawy m.in. żywności, paliwa i leków, oskarżając Hamas o czerpanie zysków z rozkradania pomocy. Władze w Jerozolimie przekonywały, że w czasie trwającego od stycznia blisko dwumiesięcznego rozejmu do Strefy Gazy wjechało dość transportów, by zaspokoić potrzeby jej mieszkańców przez kilka miesięcy.

>>> Hamas: rozmawiamy z USA, jesteśmy gotowi, by oddać władzę w Strefie Gazy

EPA/ABIR SULTAN

Organizacje międzynarodowe alarmowały, że wstrzymanie pomocy, po którym Izrael wznowił wojnę, pogłębiło kryzys humanitarny w Strefie Gazy, w tym głód. Według ONZ sytuacja jest najgorsza od wybuchu wojny jesienią 2023 roku. Większość grup pomocowych ograniczyła lub wstrzymała działalność.

Docelowo Izrael chce stworzyć nowy system dystrybucji pomocy, opierający się na prywatnych firmach i fundacji wspieranej przez USA. Plan ma uniemożliwić przejmowanie transportów przez Hamas. Organizację pomocowe już obecne w Strefie Gazy, w tym ONZ, krytykują jednak cały system, twierdząc, że oddaje organizację pomocy w ręce jednej ze stron konfliktu, wymusza kolejne przesiedlenia Palestyńczyków, a i tak nie będzie w stanie zaspokoić ich potrzeb.

O wznowienie dostaw apelowało wcześniej wiele państw świata.

Izrael musi natychmiast umożliwić „pełne wznowienie pomocy” oraz pozwolić ONZ i innym niezależnym organizacjom na pracę – napisali w poniedziałek przedstawiciele 25 państw i Unii Europejskiej, w tym szefowie dyplomacji m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kanady i Japonii. W liście poparto obawy ONZ dotyczące nowego izraelskiego systemu pomocy.

Od kilku dni Izrael zintensyfikował ataki na Strefę Gazy, podkreślając, że ich celem jest zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników. Cały czas toczą się negocjacje o rozejmie.

Co najmniej 52 osoby zginęły w poniedziałek w izraelskich atakach na Strefę Gazy – przekazała obrona cywilna tego terytorium.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze