fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Strefa Gazy: sześcioro niemowląt zmarło z powodu zimna w ostatnich dwóch tygodniach

Co najmniej sześcioro niemowląt zmarło w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Strefie Gazy z powodu zimna – poinformowali we wtorek lekarze. W ostatnich dniach na dużych obszarach Bliskiego Wschodu odnotowano gwałtowny spadek temperatur. W zrujnowanej wojną Strefie Gazy wielu ludzi wciąż mieszka w namiotach.

Dr Sajed Saleh z jednego ze szpitali w mieście Gaza poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni z zimna zmarło pięcioro dzieci mających mniej niż miesiąc, z czego ostatnie w poniedziałek. Gaza, położona na północy Strefy Gazy, jest obszarem najbardziej zniszczonym przez wojnę.

Ordynator oddziału pediatrycznego szpitala Nasera w Chan Junus na południu palestyńskiego terytorium, dr Ahmed al-Farah przekazał, że we wtorek zmarła dwumiesięczna dziewczynka, a w ostatnich dniach z odmrożeń leczono też dwoje innych niemowląt.\

>>> Strefa Gazy: niemal 2 miliony uchodźców wewnętrznych [GALERIA]

Podczas trwającej zimy z powodu hipotermii zmarło 15 osób, wszystkie z nich to dzieci — powiedział agencji AP jeden z urzędników ministerstwa zdrowia Strefy Gazy.

W ostatnich dniach przez wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego przechodzi fala zimna, region nawiedzają wichury i deszcze, a temperatura spada miejscami poniżej zera, osiągając poziomy niższe od wieloletniej średniej dla tej pory roku.

W Strefie Gazy od 19 stycznia obowiązuje czasowy rozejm, przez poprzednie 15 miesięcy trwała tam intensywna wojna Izraela z Hamasem, w której zginęło ponad 48 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana. Zniszczono lub uszkodzono 69 proc. wszystkich budynków, nie działa m.in. sieć elektryczna.

Ok. 90 proc. z 2,1 mln mieszkańców stało się wewnętrznymi uchodźcami. Niektórzy z nich powrócili już do swoich miejscowości, np. na północ Strefy Gazy, ale wciąż mieszkają pośród ruin, w namiotach lub innych prowizorycznych schronieniach.

Rozejm pozwolił na zwiększenie pomocy humanitarnej, ale napływają głównie transporty jedzenia, według mieszkańców wciąż brakuje ciepłej odzieży, koców, opału i paliwa — zaznaczyła AP.

>>> Donald Trump zapowiedział przejęcie kontroli nad Strefą Gazy 

Obie strony zarzucają sobie łamanie warunków zawieszenia broni. Hamas oskarża Izrael o blokowanie wjazdu części pomocy humanitarnej, w tym namiotów, tymczasowych domów i ciężkiego sprzętu budowlanego. Władze w Jerozolimie zaprzeczają tym zarzutom.

Ważnym elementem rozejmu jest wymiana porwanych izraelskich zakładników na Palestyńczyków osadzonych w izraelskich więzieniach. Izrael wstrzymał w sobotę wypuszczanie palestyńskich więźniów w reakcji na propagandowe spektakle urządzane przez Hamas z okazji uwalniania kolejnych zakładników i wydawania ich ciał.

Na razie zawieszenie broni obowiązuje do początku marca, jego przedłużenie jest niepewne. Izraelskie wojska zaczęły bombardować Strefę Gazy, a później wkroczyły do niej po ataku 7 października 2023 r., w którym bojownicy Hamasu i innych organizacji terrorystycznych zabili ok. 1200 osób.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze