Zdjęcie poglądowe, fot. freepik/wirestock

Strożyska: w parafii odkryto freski z XIV wieku

W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn trwają prace związane z odtworzeniem wyjątkowych fresków z XIV wieku. Według specjalistów to unikat, bo zarówno w Polsce jak i na świecie takich polichromii zachowało się niewiele.

Właściwie przez przypadek odkryto je w tamtejszej świątyni. Jak mówi ksiądz Marek Wesołowski, proboszcz parafii w Strożyskach, gotyckie malowidła były ukryte pod grubą warstwą tynku.

>>> Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

– Badacze odsłonili m.in Drzewo Życia. To ósme tego typu przedstawienie na świecie. Droga scena to wniebowzięcie Matki Bożej. Obok namalowane są dwa herby – rodziny Glińskich i królowej Jadwigi. Jednak nie wiemy, skąd pojawiły się te dwa herby i z czym są powiązane.  Kolejne malowidło to scena związana ze zmartwychwstaniem Pana Jezusa, a obok rycerz naciągający łuk – opowiada w rozmowie z Radio Kielce proboszcz.

Parafia z XII wieku

Parafia w Strożyskach powstała prawdopodobnie w XII w. Pierwszą postacią historyczną związaną ze Strożyskami był Jan Pakosław herbu półkozic, który był dyplomatą króla Kazimierza Wielkiego – opowiada Jarosław Kruk, lokalny dziennikarz i pasjonat Ponidzia.

>>> Kontakt z naturą pomaga zaakceptować swój wygląd

Bryła strożyskiego kościoła została zbudowana w 1378 roku z fundacji Michała ze Strożysk, o czym mówi napis na tablicy erekcyjnej umieszczonej wewnątrz wieży. Sklepienie krzyżowo-żebrowe nawy wsparto na jednym filarze, nawiązując do kolegiaty wiślickiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze