fot. unsplash / Eliott Reyna

Studia u karmelitów albo dominikanów, czyli sposób na zdobycie wiedzy religijnej

Wiedzę religijną najczęściej zdobywamy w trakcie nauki w szkole (podstawowej i średniej). Większość z nas po tym okresie wiedzę na temat teologii, nauki Kościoła, zdobywa już wyłącznie okazjonalnie, w trakcie przygotowań do małżeństwa, podczas niedzielnych mszy świętych czy dzięki lekturze prasy katolickiej.

Są jednak i sposoby na nieco większe zgłębienie wiedzy religijnej, to np. Carmelitanum i Studium Dominicanum. Jak wyglądają zajęcia organizowane przez karmelitów i dominikanów? Sprawdzili to dziennikarze misyjne.pl: Justyna Nowicka i Maciej Kluczka.

Ta forma studiowania odbywa się w trybie, który pozwala podjąć naukę ludziom, którzy na co dzień mają inne obowiązki: pracę, studia czy życie rodzinne.

Ojcowie karmelici bosi w Poznaniu proponują trzyletnie pogłębienie wiedzy religijnej, zwłaszcza z zakresu duchowości, w tym duchowości karmelitańskiej, czyli Carmelitanum. W ramach studium część przedmiotów dotyczy wiedzy ogólnej z duchowości, na przykład w tym roku jest to historia duchowości, zagadnienia ze sztuki chrześcijańskiej czy kierownictwo duchowe. Ale przede wszystkim student zdobywa wiedzę z duchowości Karmelu. Ma okazje zgłębić życie i doktrynę świętych Karmelu, zwłaszcza Jana od Krzyża, Teresy od Jezusa, czy Teresy od Dzieciątka Jezus.

Zobacz też >>> Znalezione na karmelitańskich strychach [+GALERIA]

Wiele zajęć, zwłaszcza z duchowości Karmelu, prowadzą ojcowie karmelici, więc poza dawką solidnej wiedzy można też posłuchać prawdziwych pasjonatów. Ludzi, którzy nie tylko przedstawiają treści, ale także żyją tym, o czym opowiadają. Bez wahania można zadawać pytania, licząc na to, że uzyska się satysfakcjonującą odpowiedź.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Oprócz tego proponowany jest udział we wspólnej mszy świętej. Raz w roku jest także dzień skupienia, z okazji świąt Bożego Narodzenia uczestniczy studium wystawiają jasełka. A do tego można wybrać się na wspólne spływy kajakowe czy wyjazdy wakacyjne.

– Z perspektywy osoby, która uczestniczyła w tym studium mogę powiedzieć, że jest to bardzo dobre narzędzie na drodze rozwoju duchowego. Dostarcza wielu wskazówek, ale także jest miejscem, w którym można poznać ludzi, którzy chcą iść drogą podobnej duchowości – mówi Justyna Nowicka. – Carmelitanum to nie tylko wykłady, ale także rozmowy podczas przerwy, kiedy wszyscy przynoszą coś na wspólny poczęstunek i można wówczas nieco porozmawiać o tym, co właśnie usłyszeliśmy na zajęciach, ale także po prostu poznać innych, których w jakiś sposób zainteresowała duchowość Karmelu – dodaje.

fot. Freepik/mindandi

W podobnym trybie odbywają się zajęcia w ramach Studium Dominicanum. To dwuletnia szkoła filozofii i teologii organizowana przy klasztorze ojców dominikanów w Warszawie, na Służewie. – Wykłady prowadzone są przez wykładowców uniwersyteckich, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, ale jest również możliwość studiowania online (organizatorzy udostępniają nagrania wideo z wykładów zarówno dla studentów stacjonarnych, jak i zdalnych).

– Kurs podstawowy trwa dwa lata i obejmuje podstawowe zagadnienia filozoficzne, biblijne i teologiczne.
Następnie można wybrać grupę biblijną lub tomistyczną. Grupa biblijna daje możliwość zapoznania się w ciągu dwóch lat z całością Pisma Świętego, a grupa tomistyczna pozwala na zapoznanie się z istotnymi elementami myśli i twórczości św. Tomasza z Akwinu – mówi w rozmowie z misyjne.pl o. Krzysztof Ośko OP.

o. Krzysztof Ośko, Studium Dominicanum, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Dominikanin podkreśla, że Studium każdego roku cieszy się stałym, dużym zainteresowaniem. – Każdego roku naukę rozpoczyna około 200 osób. Są wśród nich zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Zapraszamy wszystkich – dodaje. – Studiujemy dla siebie, więc bez egzaminów i bez związanego z nimi stresu. A każdy uczestnik Studium, na koniec nauki, otrzyma certyfikat – podkreśla o. Ośko. W rozmowie z misyjne.pl dodaje, że każdy ma swój własny sposób czerpania wiedzy w czasie wykładów. Jedni notują w zeszycie, drudzy piszą na laptopie, jeszcze inni tylko słuchają. – Każdy sposób jest dobry, liczą się chęci i zaangażowanie – mówi dominikanin.

Studia są płatne (500 zł za semestr), a przedmioty pierwszego roku to między innymi: sakramentologia, historia Kościoła, historia soborów, teologia moralna, teologia fundamentalna czy antropologia filozoficzna oraz historia i geografia biblijna. Zainteresowani mogą jeszcze rozpocząć naukę w tym roku akademickim. Pierwsze zajęcia odbędą się 28 września i potrwają do 7 czerwca. Spotkania odbywają się w wybrane soboty każdego miesiąca.

Klasztor ojców dominikanów na warszawskim Służewie, gdzie odbywają się zajęcia, fot. Dominikanie Służew

– Są więc sposoby na zgłębianie wiedzy religijnej i teologicznej w każdym momencie naszego życia. A zakony (m.in. karmelici i dominikanie) przygotowali ofertę, która dostępna jest dla każdego chętnego – mówią nasi dziennikarze: Justyna Nowicka i Maciej Kluczka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze