W Sudanie Południowym, codzienność jest walką dla zwykłych obywateli. Kraj ten położony jest w samym sercu Afryki. Jest to najmłodszy naród na świecie. W 2011 r. stał się niezależnym krajem. Odłączył się wtedy od Sudanu. Dwa lata później wybuchła tam wojna domowa, która stała się brutalną wojną plemienną. ONZ szacuje, że w kraju tym prawie 1,7 mln osób posiada status uchodźcy wojennego. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan tam mieszkających organizując im najpilniejszą pomoc materialną (foto. PKWP).

Sudan Południowy: wojna domowa i głód w kraju

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Sudanie Południowym uwolniono 8 pracowników protestanckiej organizacji humanitarnej, uprowadzonych w niedzielę, 12 marca.

o. Daniele Moschetti

Do ich porwania przez nieznanych sprawców doszło w rejonie dotkniętym klęską głodu. To kolejny problem, z jakim boryka się ów najmłodszy kraj świata. Jego sytuację przedstawił Radiu Watykańskiemu przebywający tam od 7 lat misjonarz kombonianin, o. Daniele Moschetti.

„Nie ma już tylko wojny domowej między Nuerami a Dinkami, ale teraz to walka wszystkich przeciw Dinkom, przeciw prezydentowi Salvie Kiirowi i jego gabinetowi, nawet jeśli próbuje on rozwijać dialog z opozycją. Ale dobrze wiemy, że w niektórych rejonach wojska rządowe kontynuują atak na Nuerów, a gdzie indziej na inne grupy etniczne.” – powiedział o. Moschetti.

Dalej mówił: „Nie można przecież wzywać do porozumienia, jeśli potem dalej zabija się ludzi. Ponadto w ciągu ostatnich dwóch i pół roku zarówno Narody Zjednoczone, jak również organizacje pozarządowe, my misjonarze oraz miejscowy Kościół ostrzegaliśmy świat, że [cztery do pięciu] 4-5 tys. osób jest zagrożonych głodem. Pojawiło się także potwierdzenie ze strony władz, które dotychczas cały czas nie chciały tego przyznać. Ale konkretnie taka hekatomba ma miejsce”.

Sudan Południowy: wojna domowa i głód w kraju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze