św. Maciej Apostoł, fot. ikony-ikonopisanie.blogspot.pl

Św. Maciej Apostoł – patron budowniczych, kowali, cieśli, stolarzy, cukierników

Choć Maciej był uczniem Chrystusa od samego początku Jego działalności publicznej, to nie należał do ścisłego grona dwunastu. Apostołem został wybrany drogą losowania, gdy trzeba było dobrać dwunastego, który miał zastąpić Judasza Iskariotę. 14 maja Kościół katolicki obchodzi święto Świętego Macieja Apostoła.

Z powodu zdrady i śmierci Judasza zmartwychwstania Jezusa doczekało jedenastu apostołów. Sami widzieli, że ich liczba nie była przypadkowa, więc zrozumieli, że trzeba dobrać nowego dwunastego. Po modlitwie do Ducha Świętego „los padł na Macieja” – czytamy w Dziejach Apostolskich. Rozstrzyganie spornych spraw przez losowanie było wówczas zwyczajem powszechnie przyjętym. Nie decydował tu przypadek, ale głęboka wiara w nadprzyrodzoną interwencję Ducha Świętego (na co wskazują słowa modlitwy apostołów). Maciej był Żydem, bowiem należał do uczniów Pańskich od samego początku publicznej działalności Pana Jezusa. Potwierdza to pierwszy historyk dziejów Kościoła, czyli Euzebiusz z Cezarei. Natomiast według Klemensa z Aleksandrii, Maciej Apostoł w swoich naukach kładł szczególny nacisk na umartwianie ciała i panowanie nad zmysłowymi żądzami, a do życia zakonnego i kościelnego wprowadził ascezę, którą następnie rozwijał.

„Appearance While the Apostles are at Table”, fot. Wikimedia Commons

Asceza za życia

„Z rzeczy doczesnych można wprawdzie korzystać, ale nie trzeba do nich serca przywiązywać; trzeba walczyć z ciałem i odejmować mu wszystko, co do niepożądanych zmysłowości wiedzie; trzeba mianowicie dążyć do tego, aby dusza rosła i wzmacniała się przez wiarę i poznanie prawdy” – takie słowa przypisuje się św. Maciejowi.  Losy Macieja po wniebowstąpieniu Pana opisują apokryficzne pisma takie jak „Dzieje Macieja” czy „Ewangelia według Macieja”. Oba pisma powstały w III w. i widać w nich wpływ gnostycyzmu. Miał głosić Ewangelię najpierw w Judei, skąd potem przez Morze Kaspijskie przedostał się do Macedonii, następnie do Etiopii i Kolchidy w Azji Mniejszej.

Legenda śmierci

Istnieją sprzeczne podania co do okoliczności jego śmierci. Według jednej z legend miał wrócić na teren Ziemi Świętej i tu być sądzony przez Annasza, a następnie ukamienowany. Według innych, np. Klemensa Aleksandryjskiego, zmarł śmiercią naturalną. Legenda o jego męczeństwie była popularna w czasach Konstantyna Wielkiego. Gdy jego matka, św. Helena, pielgrzymowała po Ziemi Świętej, próbując szukać i ocalać najcenniejsze chrześcijańskie relikwie, znalazła jakoby głowę św. Macieja. Przetransportowała ją wraz z innymi cennymi pamiątkami do Rzymu, a stąd relikwia ta trafiła do Trewiru w Germanii. Od tego czasu Maciej patronuje temu miastu i diecezji.

pismo święte

fot. cathopic

Św. Maciej jest też patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, kowali, cieśli, stolarzy, cukierników i rzeźników oraz alkoholików i chorych na ospę. Jego wstawiennictwa wzywają też niepłodne małżeństwa oraz chłopcy rozpoczynający szkołę. W ikonografii Maciej przedstawiany jest z różnymi przedmiotami. Najczęściej jest to siekiera albo włócznia. Pojawia się również miecz, kamień lub krzyż.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze