Św. Paweł, fot. cathopic

Św Paweł: „Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając”. Czy dziś powiedziałby to samo?

Instytut Kultury św. Jana Pawła II zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Wykłady Janopawłowych”. Już dziś, o godz. 14:30, spotkanie pod tytułem „Wiara na współczesnych Areopagach” poprowadzi abp. Rowan Williams.

„Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając” – czy także do nas, współczesnych, kieruje św. Paweł te słowa? Na jakie wartości współczesnej kultury wskazałby dziś Apostoł na Areopagu? Teologia Polityczna wraz z Instytutem Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum zaprasza na wykład abp. Rowana Williamsa, uczonego, poety, filozofa, Arcybiskupa Canterbury w latach 2002-2012.

fot. Teologia Polityczna

Jego wykład „Faith on modern Areopagus” poświęcony będzie transcendentnym, a nierzadko nieuświadomionym źródłom niektórych postaw współczesnej kultury. W swoim wykładzie (transmitowanym na kanale YouTubie) abp. Williams przyjrzy się tym elementom współczesnej kultury, w których rozpoznać można założenia mające swe źródła w transcendencji. Zalicza się do nich między innymi zagadnienie uniwersalnej i nienaruszalnej godności człowieka, a także założenie głoszące możliwość nadania sensu życiu innych ludzi – także obcych. Ponadto poruszona zostanie kwestia sytuacji, w których jesteśmy zmuszeni do zajęcia stanowiska w imię czegoś „uświęconego”, wykraczającego poza ramy funkcjonalnego zarządzania światem. W swoich rozważaniach abp. Williams odwoła się do myśli św. Edyty Stein oraz Etty Hillesum. Wykład zmierzał będzie do konkluzji na temat natury logosu w świecie i jego oddziaływań teologicznych.

Abp Rowan Williams urodził się w Swansea w Walii w 1950 r. To anglikański biskup, uczony, teolog i poeta, profesor honoris causa na Wydziale Współczesnej Myśli Chrześcijańskiej University of Cambridge. Ukończył teologię w Christ’s College w Cambridge i uzyskał tytuł doktora filozofii w 1975 r. w Wadham College w Oksfordzie. Był arcybiskupem Walii w latach 2000-2002 i arcybiskupem Canterbury w latach 2002-2012. Mianowany jako life peer w Izbie Lordów w 2013 r., pełnił tę funkcję jako baron Williams z Oystermouth od 2013 r. do przejścia na emeryturę 31 sierpnia 2020 r.

To już kolejne spotkanie w tym cyklu. W listopadzie wykład „John Paul II and the Fundamentals of Ethics” wygłosił wybitny filozof prawa, prof. John Finnis. Jego najważniejsze wątki już niedługo na naszym portalu.

fot. Teologia Polityczna

Również w tym tygodniu trzecia debata z cyklu „Re-thinking Solidarity” organizowana przez Teologię Polityczną razem z naukowcami Angelicum i Oxfordu. Spotkanie „Prze-myślmy Solidarność” tym razem poświęcone będzie politycznym i psychologicznym reperkusjom działalności tego wyjątkowego w dziejach Europy ruchu społecznego. W jakim sensie wpłynął on na świadomość późniejszych pokoleń, kształtując unikalną psychologię polityczną? Spotkanie rozpocznie się o godz 15:00 w piątek 18 grudnia. Dyskutować będą: Deniz Arıboğan – Uniwersytet Uskudar, Istambuł, Ewa Thompson – Uniwersytet Rice, Alejandro Crosthwaite OP – Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu – Angelicum, Michał Gierycz – kierownik Zakładu Kulturowych Podstaw Polityki w Katedrze Teorii Polityki i Myśli Politycznej UKSW.  By uczestniczyć w tej debacie należy zapisać się na webinarium, transmisja na YouTubie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze