Fot. Piotr Ewertowski/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus – patronka misji

Papież Pius XI 14 grudnia 1927 roku ogłosił świętą Teresę od Dzieciątka Jezus „Specjalną Patronką wszystkich misjonarzy, mężczyzn i kobiet, a także misji na całym świecie”.

Do tego wspaniałego wydarzenia przyczynił się oblacki biskup Ovid Charlebois (1862-1933), tytularny biskup Berenice i wikariusz apostolski Keewatin, który dowodził, że to św. Tereska od Dzieciątka Jezus dokonała wśród Inuków cudu zaistnienia kościoła katolickiego na dalekiej północy kanadyjskiej. O tym fakcie zaświadczają również ojcowie Arsene Turquetil, Armando LeBlanc i brat Primo Girard. Sam ojciec Turquetil nazwał św. Teresę „jego największą benefaktorką”.

Biskup Charlebois (1928 r.) powiadomił matkę Agnes, która w owym czasie była przełożoną Karmelu w Lisieux, pisząc, że jesteśmy szczęśliwy iż „kochana siostra jest naszym specjalnym patronem”, podkreślając, że „Indianie znają ją i modlą się do niej”. Natomiast jeden z misjonarzy (O.Guillau OMI) napisał i opublikował w języku plemienia Cri biografię Małej Teresy, która, jak dodał, „rzeczywiście chroni nasze misje i misjonarzy od wielu nieszczęść”.

fot. z arch. o. Daniela Szwarca OMI.

Ojciec Arsene Turquetil szczególnie mocno o tym poświadcza, że w lipcu 1917 r. otrzymał list z Lisieux, w którym znajdował się krótki życiorys św. Teresy od Dzieciątka Jezus i dwie paczuszki ziemi zebranej spod jej trumny w czasie pierwszej ekshumacji dokonanej w 1910 roku. To był moment decydujący, aby swojej francuskiej rodaczce z Normandii, skąd sam pochodził, zawierzyć misje na dalekiej północy, gdyż ona obiecała pomagać misjonarzom.

>>> 10 najpiękniejszych cytatów Małej Tereski

Tutaj też ze swoim głosem włącza się brat Girard, który dokonał takiego oto zapisu: „następnego ranka spróbujemy dokonać wspaniałego uderzenia. Kiedy Eskimosi będą zgromadzeni w sali słuchać muzyki z gramofonu, ja dam im lekcje katechizmu. Podczas mojego wykładu przywołam Małą Tereskę. Wtedy też otworzę paczuszki zawierające ziemię z jej grobu i dyskretnie „pokropię” tą ziemią głowy moich słuchaczy”. I tak uczynił. Następnego dnia przyszedł na misje w Chesterfield do ojca Turquetil zagorzały wróg misjonarzy, którego nazywano „czarownikiem Chesterfield”, mówiąc: „Dzień dobry Ojcze. Ja przyszedłem prosić o chrzest.” Ojciec Turquetil wykrzyknął: „Chrzest! Moje dziecko, ty prosisz o coś niezwykłego. Czy ty wiesz o co ty prosisz?” Czarownik odpowiedział: „Tak, Ojcze. Ja znam przykazania twojego Boga; ty mówiłeś nam o tym wiele razy… Ja przyszedłem dzisiaj. Ja zrobię wszystko co mi powiesz, ponieważ, ty rozumiesz, ja nie chce iść do piekła!”

Od tej pory, zaznaczają misjonarze, czarownik stał się gorliwym katolikiem i codziennie przyjmował komunię świętą. Po nim przyszli następni prosząc o chrzest.

>>> Jedna z najpiękniejszych modlitw św. Teresy z Lisieux

W roku 1924 ojciec Arsene Turquetil zakłada następną stację misyjną w Cape Eskimo (dzisiejsze Arviat), którą powierza św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Pomimo, że został ustanowiony (1925 r.) wikariuszem apostolskim diecezji Hudson Bay, to jednak wraca na daleką północ do swojej ukochanej misji, gdzie utwierdza kult św. Teresy. Sprowadza tutaj jej figurki i wszystko co potrzebne, aby misja mogła się rozwijać.

Wiemy z przekazu zapisanego przez biskupa Marcello Zago OMI, że ojciec Turquetil zabrał ze sobą dziesięć skrzyń cennych artykułów na statek o nazwie Bay-Esquimo płynącym z Montrealu w kierunku dalekiej północy kanadyjskiej. Sam ojciec Turquetil wsiadł na statek Nascopi, który ratował pasażerów i dobytek z tonącego statku Bay-Esquimo.

Ojciec Turquetil był zrozpaczony, bo myślał, że utracił cenne skrzynie. Kiedy jednak opuszczał Nascopi, to marynarze powiedzieli mu, że jego dziesięć skrzyń zostało uratowanych. I to był drugi cud św. Teresy od Dzieciątka Jezus, który bardzo poruszył ojca Turquetil, o czym zaświadczyli reprezentatywni świadkowie Kompanii Hudson Bay w dokumencie, który zawierał punkty dotyczące zwrotu zagubionego wartościowego ładunku.

Obecna diecezja Churchill-Hudson Bay, którą tworzyli Boży Komandosi, to jest Oblaccy misjonarze, rozciąga się na przestrzeni 230 000 km kwadratowych, którą zamieszkuje około 34 tys. ludzi i liczy około 10 000 tyś. katolików. Każda kaplica misyjna posiada figurkę św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest przywoływana krótką modlitwą po Mszy świętej. Teraz bardziej pod kątem, aby pojawiły się lokalne powołania kapłańskie i zakonne wśród Inuków.

O świętej Teresce powstaje bardzo dużo przeróżnej twórczości. W 2022 roku powstała płyta „Wybieram wszystko” która została wydana z okazji 30 rocznicy powstania Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze