PAP/Piotr Nowak

Świat pamięta o Polsce w 100-lecie odzyskania niepodległości

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Życzenia i pamięć o Polsce płyną z całego świata, m.in. od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa czy władz Niemiec czy Izraela.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości gratulacje na Twitterze złożył Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. „Polsko, wielki kraju – gratulacje z okazji 100. Rocznicy Twojej Niepodległości” – napisał amerykański przywódca.”Nigdy nie zapomnę czasu, który tam spędziłem” – dodał Trump. W tweecie dołączył zdjęcie przedstawiające jego samego oraz słuchających jego przemówienia ludzi zgromadzonych na placu Krasińskich w lipcu 2017 roku. W tle widać katedrę polową Wojska Polskiego.

Trump przebywa obecnie w Paryżu, gdzie wraz z kilkudziesięcioma przedstawicielami władz innych państw brał udział w obchodach zakończenia pierwszej wojny światowej.Amerykański przywódca, który urząd szefa państwa sprawuje od stycznia 2017 roku, był wraz z małżonką Melanią Trump w Polsce w dn. 5-6 lipca 2017 r. Spotkał się wówczas m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i rozmawiał z przywódcami krajów Europy Środkowej i Wschodniej na szczycie Trójmorza.

PAP/Paweł Supernak


Arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro odprawił w niedzielne popołudnie mszę świętą dziękczynną za niepodległość Polski. Uroczystość odbyła się w stołecznej katedrze Almudena.

Mszę świętą koncelebrowało kilkunastu polskich księży, którzy na co dzień pracują w Hiszpanii. Do stołecznej katedry przybyli też mieszkający w tym kraju Polacy, przedstawiciele polskiej ambasady, reprezentanci licznych organizacji polonijnych z całej Hiszpanii, a także madryccy katolicy. Msza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Gaude Mater Polonia”, a także pieśni „Pod Twą obronę” w wykonaniu chóru Krakus. Uroczystość zakończyła się pieśnią „Boże, coś Polskę”.

Podczas mszy, której część została odprawiona w języku polskim, arcybiskup Madrytu, przemawiając do wiernych zgromadzonych w wypełnionej po brzegi katedrze, wskazał, że Polska jest „krajem, w którym wiara i Kościół są wciąż żywe”.

PAP/Leszek Szymański


Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości życzenia Polsce złożyli m.in. ambasador i szef MSZ Niemiec, ambasadorzy USA i W.Brytanii. Gratulacje i życzenia składają też np. ambasady Izraela, Irlandii, Danii czy Szwecji.

„WOLNOŚĆ + FREIHEIT w obu językach znaczy to samo. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wszystkiego najlepszego Polsce i polskim przyjaciołom!” – napisał na Twitterze ambasador Niemiec Rolf Nikel. Pod wpisem umieścił wideo, na którym życzenia składa też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. „To, że nasze stosunki z naszymi polskimi przyjaciółmi są dziś tak dobre i różnorodne, naprawdę napełnia mnie wielką wdzięcznością” – mówi szef MSZ. „Mam nadzieję, że nasze stosunki będą rozwijać się w bardzo dobrym kierunku w przyszłości” – dodaje ambasador Niemiec.

Pod hashtagiem #likePolska umieszczono też filmik, w którym niemieccy dyplomaci wymieniają powody, dla których lubią Polskę. „Kreatywność, gościnność, piękny język, smażone pierogi i… wiele innych powodów, dla których lubimy Polskę!” – czytamy we wpisie ambasadora.

„Droga #Polsko, Wszystkiego najlepszego na stulecie niepodległości!” – napisała na swoim koncie na Twitterze ambasada Izraela.

Życzenia złożyła ambasada Finlandii: „Dla naszego sąsiada przez Morze Bałtyckie! Wszystkiego najlepszego Polsko!”.

Ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Knott napisał składając życzenia na Twitterze z okazji święta niepodległości: „#POLSKO ??????! Jezyk polski, wspaniale tradycje, rodzina, gościnność, morze, gory, Mazury, sto odsłon pierogów – brak już znaków zeby wyrazić dlaczego tak lubimy Polskę”.

Gratulacje i podziękowania za współpracę złożyła też irlandzka ambasador Irlandii Emer O’Connell.

Życzenia w mediach społecznościowych złożyły również ambasady Szwecji i Danii. „Wszystkiego najlepszego na stulecie niepodległości!” – czytamy we wpisie ambasady Szwecji. Ambasador Danii Ole Egberg Mikkelsen opublikował filmik, w którym podkreśla bliskie więzy między Polską a Danią. „Najważniejszą rzeczą, która nas jednoczy, są nasze wspólne wartości: wolność, demokracja i praworządność” – mówi.

Wcześniej życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości złożyli Polsce, m.in.: ambasador USA Georgette Mosbacher, ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, szef MSZ Litwy Linas Linkevicius, a także ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Życzenia prezydentowi Dudzie oraz całemu narodowi polskiemu złożyła też prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite; do życzeń dołączył się także minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.

Zobacz także
Wasze komentarze