fot. x.com/JasnaGoraNews

Światowe Dni Dzieci na Jasnej Górze

„Oto czynię wszystko nowe” to hasło zainicjowanych przez papieża Franciszka Światowych Dni Dzieci, które trwają w dniach 25-26 maja. Na wzór Jezusa, organizatorzy pragną umieścić dzieci i kwestię opieki nad nimi w centrum starań. Instytucją odpowiedzialną za organizację jest watykańska Dykasteria Kultury i Edukacji, a paulini posługujący w częstochowskim Sanktuarium każdego roku przyjmują tysiące małych pielgrzymów.

Tradycją stało się pielgrzymowanie dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii, modlitwy uczniów szkół podstawowych przed egzaminem ósmoklasisty, czy pielgrzymki maturzystów. Pomysł powstał po spotkaniu papieża z kilkutysięczną grupą dzieci, które miało miejsce w Watykanie. Papiescy goście mieli szansę zadawać własne pytania, które nie były wcześniej redagowane przez dorosłych. Podobnie ma być podczas Światowych Dni Dzieci, uczestnicy mają mieć możliwość rozmowy z papieżem Franciszkiem, między innymi, na temat: kwestii budowania pokoju, ochrony środowiska oraz budowania więzi z Jezusem, jako przyjacielem i nauczycielem.

Spotkanie określane jako „zastrzyk radości i nadziei dla Kościoła”, czy „wrzucanie w ziemię ziarna, które z czasem zaowocuje” odbywa się w Rzymie, ale równolegle ma odbywać się także w diecezjach na całym świecie. Ojciec Święty pragnie, by na stałe wpisane zostało do kalendarza wydarzeń kościelnych.

Dla dzieci

Działania na rzecz dzieci na stałe wpisane są także w działalność placówek prowadzonych przez Ojców i Braci Paulinów. Jak podkreślił o. Dariusz Laskowski, przeor wspólnoty zakonnej w Skórzewie, w dwóch parafiach, w których posługują paulini, starają się oni ze swoją posługą dotrzeć do parafian w różnym wieku. Wskazał m.in. na wspólnotę „Chwila dla mam” umożliwiającą młodym mamom wspólną modlitwę i adorację, ale także spotkania obejmujące konferencje i panele dyskusyjne. Opowiedział o spotkaniach z Biblią dla przedszkolaków zwane „Kredkami do nieba”, ale także o corocznych pielgrzymkach dzieci komunijnych na Jasną Górę. – Jako duszpasterze staramy się „wczytywać” w potrzeby rodziców, by wspierać ich w formacji maluchów – podsumował o. Dariusz.

Paulini posługujący w częstochowskim Sanktuarium każdego roku przyjmują tysiące małych pielgrzymów. Tradycją stało się pielgrzymowanie dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii, modlitwy uczniów szkół podstawowych przed egzaminem ósmoklasisty, czy pielgrzymki maturzystów.

Rodzinne pielgrzymki

Fenomen stanowią także piesze pielgrzymki, w których dziesiątki i setki kilometrów przemierzają całe rodziny. Niektóre z nich, jak np. Piesza Pielgrzymka Skałeczna, wychodzą naprzeciw potrzebom pątników organizując „przedszkola”; rodzice mogą oddać dziecko pod opiekę w wyznaczonym czasie, by móc skupić się na modlitwie, czy najzwyczajniej odpocząć od trudu związanego z pchaniem wózka dziecięcego.

fot. X/@JasnaGoraNews

Jak się okazuje, po latach wielu dorosłych już ludzi przyjeżdżając tu, chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z dzieciństwa, wracają w myślach do czasu swojego wczesnego pielgrzymowania na Jasną Górę.

Świadectwo Stanisławy Celińskiej

Podczas koncertu z okazji jubileuszu 70-lecia Apelu Jasnogórskiego aktorka, Stanisława Celińska, opowiedziała o swoim pielgrzymowaniu do częstochowskiego Sanktuarium razem z babcią i emocjach związanych z odsłonięciem Obrazu Matki Bożej. – Nie zapomnę tego momentu, kiedy powoli odsłaniała się cudowna twarz – wyznała.

Magdalena Drozd, solistka, przyznała, że z Jasną Górą jest bardzo mocno związana poprzez piesze pielgrzymowanie. – Myślę, że około 17. razy zdarzyło mi się tu przybywać z Pieszą Pielgrzymką Tarnowską – powiedziała.

fot. PAP/Andrzej Lange

Pochodzący z Częstochowy kierownik muzyczny Marcin Pospieszalski, przyznał, że Jasna Góra jest częścią jego życia od lat dziecięcych. – Mój tata był związany z całym środowiskiem, które tworzyło Apel. Osoby, które go tworzyły, były też bliskie naszej rodzinie – powiedział. Wspominał także, że jako 10-letni chłopiec, razem z bratem, miał możliwość uczestniczyć w Apelu w miejscu, z którego wypływała muzyka. – Mieliśmy taki przywilej, że mogliśmy wejść tam, gdzie grali trębacze i z bliska ich obserwowaliśmy – powiedział. Podkreślił, że było to niezapomnianie przeżycie.

Jasna Góra często staje się też miejscem rozstrzygnięć różnego rodzaju konkursów dziecięcych, jak np. cyklicznie tu organizowanych: Konkursu na Wieczernikową Choinkę, Konkursu Wiedzy Biblijnej, Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” czy zakończonego w kwietniu Archidiecezjalnego Konkursu Plastycznego pt.: „Suknia i Korona Matki Bożej Częstochowskiej i Jej Syna”, bądź najnowszego: „Mój szkolny kolega z misji”.

>>> Włochy: spotkanie papieża z kilkudziesięcioma tysiącami dzieci na stadionie w Rzymie

fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Choć częstochowskie Sanktuarium dla globalnej społeczności całego świata jest miejscem pielgrzymowania i kojarzone jest z obrazem Matki Bożej, dla lokalnej społeczności Częstochowy i okolic, Jasna Góra jest także miejscem włączania dzieci do grona chrześcijan. W roku 2023 Sakrament Chrztu przyjęło tu 31. maluchów. Najczęściej dzieci chrzczone są w Bazylice. Ojcowie i Bracia Paulini dbają o to, by rodzice przynoszący maleństwo, które ma zostać włączone w rodzinę chrześcijańską, przeżywali to podniosłe święto w uroczystych okolicznościach Wielkiego Ołtarza, z jego dekoracjami i zdobieniami nadającymi mu jeszcze bardziej podniosły charakter. Dbają także o to, by woda chrzcielna święcona w czasie Mszy św. nie była lodowata, lecz ciepła.

Początki święta dzieci sięgają czerwca roku 1857, kiedy w Massachusetts w USA, amerykański pastor odprawił nabożeństwo o dzieciach i dla dzieci. Nazwane było Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie – Dniem Dziecka.

Dzień Dziecka, który świętujemy w Polsce swoje korzenie ma właśnie w tym wydarzeniu. Natomiast Powszechny Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznicę 20 listopada 1959 r. ONZ przyjęła wtedy Deklarację Praw Dziecka określającą konkretne prawa najmłodszych. Maja one na celu ochronę dzieci przed długimi godzinami pracy, pracą w niebezpiecznych warunkach i umożliwienie dostępu do nauki we wszystkich krajach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze