Światowe Obchody Jubileuszu 500. lat Reformacji w Namibii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Najważniejszym momentem 12. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) w Windhuk (Namibia) będą światowe obchody jubileuszu 500. lat Reformacji. Uroczyste nabożeństwo odbędzie w niedzielę, 14 maja o godz. 10.00 na stadionie Sam Nujoma i będzie transmitowane na stronie internetowej zgromadzenia.

W nabożeństwie wezmą udział luteranie z całego świata, którzy uczestniczą w Zgromadzeniu Ogólnym, w tym delegacja z Polski na czele z Biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzym Samcem oraz członkowie trzech Kościołów luterańskich z Namibii. Luteranie w Namibii to ponad dwa miliony wiernych w kraju liczącym 2.5 miliona mieszkańców.

Kazanie podczas nabożeństwa pt. „Wyzwoleni przez Bożą łaskę” wygłosi emerytowany bp dr Zephania Kameta, aktualny minister ds. pomocy społecznej i likwidacji ubóstwa w Namibii, działający od lat siedemdziesiątych na rzecz niepodległości Namibii.

Sekretarz Generalny ŚFL ks. dr Martin Junge podkreślił, że nabożeństwo w Windhuk ma symboliczny wymiar. Rada ŚFL spotkała się w 2016 r. dając niejako początek drodze do tego wydarzenia. Potem odbyło się ekumeniczne upamiętnienie 500. lat Reformacji w Lund i Malmö, w którym wziął udział papież Franciszek. Nabożeństwo w Namibii jest świadectwem tego, że Reformacja jest obywatelem świata.

Do Windhuk przyjechał krzyż z Salwadoru, który był ważnym symbolem podczas uroczystości w Lund. Podobnie jak ten krzyż tak przesłanie Reformacji o wyzwalającej Bożej łasce przebyło cały świat. Ono zmieniało i nadal zmienia serca oraz umysły ludzi na całym świecie, który zostali odnalezieni przez Chrystusa. „Dobra nowina o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę ciągle przypomina, że Bóg daje nowe życie wszystkim ludziom, nie dlatego, kim są, albo co robią, ale dlatego, kim jest Bóg i co robi dla ludzi” – powiedział Sekretarz Generalny.

W nabożeństwie wezmą udział połączone chóry z Kościołów namibijskich i poprowadzą śpiew. Wiele z pieśni, które będą śpiewane, zostały napisane specjalnie na tę okazję.

Światowe Obchody Jubileuszu 500. lat Reformacji w Namibii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze