fot. pixabay

I Światowy Dzień Ubogich w Polsce

„Kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim” – napisał Franciszek w orędziu na I Światowy Dzień Ubogich.

Odbywa się on dziś, 19 listopada, pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Obchody organizowane są w całej Polsce.

Warszawa

W niedzielę o godz. 11.00 w kościele przy ul. Miodowej 13 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Przez cały zaś dzień w podziemiach kościoła, w Jadłodajni, będzie świętowanie z bezdomnymi i najuboższymi Warszawy. O godz. 9.30 spotkanie uświetni swoim koncertem Magdalena Frączek.

Wieczorem w koncercie charytatywnym organizowanym przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej w sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej 1 wystąpi Agnieszka Musiał. Koncert dedykowany jest wszystkim, którzy korzystają z pomocy diecezjalnej Caritas. Jest to również forma podziękowania tym, którzy warszawską Caritas wspierają: darczyńcom, wolontariuszom i przedstawicielom lokalnych władz. Początek koncertu o godz. 19.00.

Na terenie parafii przy ul. Żytniej Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi jadłodajnię dla ubogich, schronisko dla bezdomnych kobiet i mężczyzn oraz łaźnię i magazyn odzieżowy. Z pomocy świadczonej w tym miejscu korzysta codziennie ponad 300 osób. Ponadto w specjalistycznym schronisku dla bezdomnych przy ul. Wolskiej 172 codziennie przebywa 100 mężczyzn, którzy w większości wymagają pomocy pielęgnacyjnej i medycznej.

Kraków

Na Małym Rynku w Krakowie uruchomiono Namiot Spotkań, który będzie czynny do niedzieli. – W tym miejscu najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem – podkreśla s. Teresa Pawlak, rzecznik prasowy ŚDU w archidiecezji krakowskiej.

Namiot Spotkań to przestrzeń, w której spotykać się będą ubodzy i potrzebujący z wolontariuszami i mieszkańcami Krakowa. W organizacji Namiotu został zastosowany system no logo. – Nie chcemy, żeby osoba, która przyjdzie do naszego Namiotu czuła się zaetykietowana, wysłana do konkretnej instytucji – wyjaśnia s. Teresa i dodaje, że nie ma tu rozróżnienia na wolontariuszy i ludzi, którzy korzystają z pomocy. – Nie ma podziału na tych, którzy dają i tych, którzy biorą – podkreśla.

W Namiocie Spotkań będzie można uzyskać porady specjalistów – prawnika i doradcy zawodowego oraz porady dotyczące pielęgnacji osób chorych w domach. Oprócz tego zaplanowano warsztaty kulinarne i pisarskie. Będzie można spróbować swoich sił również w koronkarstwie i decoupage’u.

Ubodzy dostaną również przewodniku „Gdzie zjeść, spać, umyć się”, przygotowanym przez wspólnotę Sant’Egidio. Znajdują się w nim informacje dotyczące m.in.: warunków przyjęcia do poszczególnych placówek, dokładnego opisu formy pomocy, godziny otwarcia czy wskazówek dotyczących dojazdu. Można również zapoznać się z procedurą wyrobienia dowodu osobistego czy ubiegania się o zasiłek.

Przewodnik ma być również narzędziem do budowania relacji z ubogimi. – Często przechodnie zaczepiani na ulicy nie udzielają potrzebującym pomocy nie dlatego, że tego nie chcą, ale dlatego, że nie wiedzą co powiedzieć, gdzie skierować taką osobę – wyjaśnia Gabriela Waśko ze wspólnoty Sant’Egidio. Jak dodaje, Informacje zawarte w przewodniku mogą w takiej sytuacji być przydatne także dla tych, którym nie jest obojętny los ubogich.

Od 16 do 19 listopada w Bazylice Mariackiej trwają rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie” prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i wspólnotę Betlejem. Rekolekcje zakończą się w niedzielę wspólnym posiłkiem, a wieczorem odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbienia w Namiocie Spotkania.
Częstochowa

W ramach obchodów I Światowego Dnia Ubogich tygodnik katolicki „Niedziela” przekaże egzemplarze Ewangelii osobom biednym, bezdomnym, m. in. w schroniskach dla bezdomnych na terenie Częstochowy, a także innych miejsc archidiecezji częstochowskiej.

Pomysłodawcą inicjatywy Ewangelia od „Niedzieli” jest biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, który podkreśla, że „nie mamy srebra ani złota, ale chcemy dać słowo Boga, słowo Ewangelii, znak miłości Bożej”.

– Ewangelia mówi, że Bóg Cię kocha. Słowo Jezusa pełne miłości trafia do ludzkiego serca. Bardzo często Ewangelia jest mocą , ratunkiem w trudnych chwilach – mówił bp Andrzej Przybylski podczas spotkania z redaktorami „Niedzieli”.

Poznań

Tydzień nieustannego Różańca, całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, post w intencji ubogich, posługa i ewangelizacja w „Autobusie pomocy” oraz spotkania w placówkach i instytucjach świadczących pomoc potrzebującym – to inicjatywy przygotowane przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i wspólnoty ewangelizacyjne z okazji Tygodnia Ubogich, poprzedzającego I Światowy Dzień Ubogich.

– Dzień ten ma nas uczulić na ubogich, często ukrytych, samotnych, nieznanych. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o zaangażowanie się w konkretną posługę wobec najuboższych, przygotowaliśmy inicjatywy modlitewne oraz spotkania i wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na osoby ubogie i bezdomne oraz okazanie im konkretnej pomocy – tłumaczy Marek Misiek z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Podkreśla, że punktem kulminacyjnym święta będzie Msza św. o godz. 15.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w intencji wszystkich ubogich i osób im posługującym w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Eucharystię poprzedzi ewangelizacja uliczna.

– Przez cały tydzień w jadłodajniach prowadzonych przez siostry albertynki, franciszkanki Rodziny Maryi, urszulanki i elżbietanki oraz w ośrodkach świadczących pomoc ubogim będziemy zbierali i zapisywali intencje, które złożymy na ołtarzu w niedzielę podczas wspólnej Eucharystii z ubogimi – podkreślił Misiek. Jak dodaje po Mszy św. na Placu Wolności będzie wspólne świętowanie. – Będzie tam można zjeść ciepły posiłek, a osoby będące w trudnej sytuacji życiowej dowiedzą się, jak i gdzie mogą korzystać ze stałej pomocy – powiedział.

Kielce

Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, spotkanie parafialnych kół Caritas i złożenie darów dla osób w potrzebie, wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, integracyjna agapa oraz „Tytka Charytatywna”, złożą się na organizowane po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Ubogich, które zaplanowano na niedzielę 19 listopada.

Kieleckie obchody będą w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach, przy ul. Żeromskiego 36 B, które prowadzi kieleckie koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.30. Zaplanowana jest Eucharystia w intencji ubogich pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka w kaplicy schroniska, następnie Koronka do Miłosierdzia Bożego, czas na świadectwa oraz poczęstunek.

– Pragniemy też włączyć się w ogólnopolską inicjatywę organizowaną z okazji Światowego Dnia Ubogich pt. „Tytka Charytatywna”, zaproponowaną przez Caritas Polska. Jej głównym celem jest zachęcenie wiernych do włączenia się w przygotowanie torby wypełnionej produktami spożywczymi oraz artykułami chemii gospodarczej. Mogą to uczynić osoby indywidualne, rodziny czy grupy osób – zachęcił ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

***

Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony w tym roku po raz pierwszy. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zaznaczył, że dzień ten będzie obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich ojciec święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze