fot. PAP/EPA/STRINGER

Światowy Dzień Uchodźcy: rekordowa liczba 120 milionów uchodźców

Liczby są alarmujące: według Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR), ponad 120 milionów ludzi jest obecnie przesiedlonych.

Liczba ta odpowiada mniej więcej wielkości populacji Japonii. Jest to nowy „gorzki rekord” będący konsekwencją wojen i konfliktów w wielu krajach. Od 2001 r. 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, który ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Opublikowany przez UNHCR raport Global Trends Report pokazuje, że liczba osób przymusowo wysiedlonych podwoiła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W dokumencie organizacja podkreśla, że kluczowym aspektem tego trendu jest pojawienie się gwałtownych konfliktów na całym świecie. Na przykład w Sudanie: pod koniec 2023 r. 10,8 mln osób zostało przesiedlonych z powodu aktów przemocy w tym kraju. W Demokratycznej Republice Konga i Mjanmie miliony ludzi zostało przesiedlonych w wyniku konfliktu. W Strefie Gazy do końca ubiegłego roku przymusowo przesiedlono 1,7 miliona osób. Największym kryzysem pozostaje Syria, gdzie przesiedlono 13,8 miliona osób.

„Liczby te skrywają niezliczone ludzkie tragedie. To cierpienie musi skłonić społeczność międzynarodową do pilnego zajęcia się przyczynami wysiedleń” – podkreślił podczas prezentacji raportu w Genewie Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców. Liczba uchodźców i osób poszukujących ochrony wzrosła do 43,4 miliona. Większość uchodźców przebywa w krajach sąsiednich, a 75 proc. z nich mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie.

>>> TY i ONI to MY. Warto być RAZEM – Światowy Dzień Uchodźcy

Jako przykład raport UNHCR wymienia m. in. Włochy. W ubiegłym roku na włoskie wybrzeże przybyło prawie 160 000 osób. W centrum włoskich obchodów Dnia, który rozpocznie się dziś po południu wydarzeniem w kampusie Luiss w Rzymie, jest inicjatywa „Siła inkluzji”. Wezmą w nim udział uchodźcy, przedstawiciele instytucji, przedstawiciele sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego. Przemówienie otwierające wygłosi kardynał Matteo Maria Zuppi, przewodniczący Konferencji Biskupów Włoch.

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy jedenaście włoskich miast podświetli swoje pomniki w ramach kampanii solidarności #WithRefugees. Inicjatywa rozpoczęta w 2017 r. jest już stałym wydarzeniem we Włoszech, znanym na arenie międzynarodowej. Biorą w niej udział miasta: Agrigento, Ankona, Bari, Florencja, Genua, Neapol, Palermo, Turyn, Triest, Werona i Udine.  

Z ankiety przeprowadzonej przez UNHCR w 52 krajach wynika kolejny „krzepiący znak nadziei i solidarności”, a jest nim postrzeganie uchodźców. Na całym świecie 51 procent ankietowanych wyrażało przekonanie, że „większość uchodźców przybywających do mojego kraju pomyślnie integruje się z nowym społeczeństwem”. Badanie pokazuje jednak również, że obraz postrzegania uchodźców jest złożony i że istnieją znaczne różnice w opiniach w zależności od pytania i lokalizacji respondentów, oceniła włoska agencja SIR omawiając raport UNHCR. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze