Święto Dziękczynienia – 2 czerwca w Warszawie
„Dziękujemy za służbę człowiekowi” to hasło XVII Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 2 czerwca w Warszawie. W tym roku zostaną przypomniane trzy wielkie postacie, które zapisały się w historii Polski: św. Jadwiga królowa, bł. Edmund Bojanowski i bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
W tym roku Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 2 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”.
Centralnym punktem obchodów będzie msza św. o godz. 12.00 z udziałem polskich biskupów. W tym roku uczestnicy święta będą dziękować Opatrzności Bożej za trzy osoby, które służyły Polakom na przestrzeni dziejów narodu: za św. Jadwigę królową Polski, bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.
W czasie liturgii do świątyni zostaną uroczyście wniesione relikwie św. Jadwigi Królowej, które zostaną przyniesione w procesji. Wyruszy ona o godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.
Jadwiga jako królowa Polski zapisała swój majątek na rzecz odnowienia i rozbudowy podupadłej Akademii Krakowskiej. Wyprosiła także u papieża pozwolenie na otwarcie Wydziału Teologicznego, co znacznie przyspieszyło ewangelizację na ziemiach polskich, litewskich i ruskich. Jej kanonizacji dokonał 8 czerwca 1997 r. Jan Paweł II na krakowskich Błoniach. Było to pierwsza msza kanonizacyjna na ziemiach polskich.
Bł. Edmund Bojanowski podczas epidemii cholery w 1849 r. poświęcił się służbie zarażonym. Założył mały szpital, gdzie udzielał umierającym doraźnej pomocy. Z jego inicjatywy 3 maja 1850 r. powstała pierwsza ochronka w Podrzeczu i powstało zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.
Zgodnie z tradycją po eucharystii 2 czerwca zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. W tym czasie zaplanowano gry rodzinne i zajęcia harcerskie. Będzie także możliwość zwiedzenia muzeum Mt5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
O godz. 15.00 odmówiona zostanie „Koronka do miłosierdzia Bożego”, a o godz. 21.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem obędzie się nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewa się „Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa”.
Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.
Obchodom będzie towarzyszyła zbiórka przykościelna na rzecz budowy Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |