Święto Dziękczynienia: przyjechaliśmy podziękować Bogu za obecność świętych
Przyjechali z Wilamowic z Podbeskidzia, z Lubonia pod Poznaniem, z Rzezawy koło Bochni i z podwarszawskich Lasek. A to tylko niektóre grupy pielgrzymów, z którymi rozmawiałem w trakcie XVII Święta Dziękczynienia. 2 czerwca w warszawskim Wilanowie rodziny i pielgrzymi z całej Polski uczestniczyły w radosnym celebrowaniu ustanowionej przez Episkopat Polski uroczystości i wprowadzeniu do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii św. Jadwigi Królowej.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione przez kard. Kazimierza Nycza w 2008 r. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym.
Tegorocznemu Świętu towarzyszyło hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi” i było poświęcone w szczególności trójce świętych: królowej Jadwidze, Edmundowi Bojanowskiemu i ks. Popiełuszce. To dlatego, że w tym roku przypada 650. rocznica urodzin królowej Jadwigi, 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. A w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej znajduje się Panteon Wielkich Polaków. Miejsce to nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Podobnie jak na Wawelu, są w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju. Panteon ma być też wyjątkową pamiątką dla przyszłych pokoleń.
Pielgrzymi, z którymi rozmawiałem przyjechali dziś do Warszawy właśnie ze względu na nich – świętych. – Chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za ich życie, świadectwo i orędownictwo – mówią pielgrzymi z Rzezawy koło małopolskiej Bochni. Przy tamtejszej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda jest klasztor Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. To zgromadzenie, którego założycielem jest bł. Edmund Bojanowski. Kard. Grzegorz Ryś – podczas homilii – podkreślał, że zarówno on, jak i królowa Jadwiga, byli przykładem stawiania potrzebującego człowieka w centrum zainteresowania.
– Staramy się wdrażać ten charyzmat także w nasze życie – mówi Irena, która przyjechała z wielkopolskiego Lubonia. Także tam są siostry służebniczki (w sumie są w czterech miejscach w Polsce). – Należę do wspólnoty seniorów przy sanktuarium bł. Edmunda w Luboniu. Przyjechaliśmy całym autokarem – dodaje. I podkreśla, że na co dzień jej wspólnota łączy modlitwę z pomocą potrzebującym. – W Świątyni Opatrzności jestem pierwszy raz. To była piękna uroczystość – mówi.
Po uroczystej mszy świętej na placu przed świątynią rozpoczął się czas wspólnej zabawy, koncertów i rozmów. Spotkałem tam pielgrzymów z Wilamowic z Podbeskidzia. Ubrani byli w tradycyjne, ludowe stroje. – To pierwsze nasze Święto Dziękczynienia. W ubiegłym roku do Świątyni Opatrzności wprowadzone zostały relikwie świętego z Wilamowic – świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego – mówią.
Dla dzieci przygotowane były namioty, w których mogły poznać historię świętego, o którym w sposób szczególny mówi tegoroczne Święto Dziękczynienia. Było więc spotkanie z królową Jadwigą i gra na temat ks. Jerzego Popiełuszki. – Celem gry jest refleksja nad tym, co należy robić, by być dobrym człowiekiem. Przebieg gry oparty jest na wartościach, którymi w życiu kierował się ks. Jerzy – wyjaśnia Urszula Gierasimiuk z Instytutu Pamięci Narodowej i dodaje, że na koniec gry każdy może dostać certyfikat dobrego człowieka oraz zakładkę do książki z myślami ks. Jerzego.
Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 uczestnicy święta wypuścili w powietrze błękitne baloniki z napisem „Dziękuję”. Później, w Świątyni Opatrzności Bożej, rozpoczął się koncert – kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim. Pod koniec dnia, w przestrzeni głównej świątyni, wystąpił Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi ze wspólnotą „Królowa Pokoju”.
Galeria (11 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |