Pomnik ofiar getta żydowskiego fot. wikimedia/ Ptasiek – Praca własna

Świętokrzyskie: 82. rocznica zagłady kieleckiego getta

Mieszkańcy Kielc i przedstawiciele władz samorządowych uczcili we wtorek 82. rocznicę zagłady kieleckiego getta. W sierpniu 1942 roku ponad 20 tysięcy tutejszych Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Treblince.

Główne uroczystości 82. rocznicy zagłady kieleckiego getta odbyły pod pomnikiem „Menora”, który upamiętnia śmierć ponad 20 tys. Żydów, wywiezionych w 1942 roku z Kielc i zgładzonych w Treblince. Został odsłonięty w sierpniu 2007 roku, w 65. rocznicę zagłady kieleckiego getta. Przedstawia górną część siedmioramiennego świecznika – symbolu wiary i kultury Żydów – wystającego z bruku ulicy.

Synagoga w Kielcach fot. wikimedia/ Aukcje internetowe – Fotopolska.eu

„To wydarzenie bardzo bolesne dla naszej społeczności wyznania mojżeszowego i przedstawicieli gmin żydowskich w całym kraju. Wówczas praktycznie w każdym mieście w Polsce działo się coś strasznego. Dla mnie dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu, moi rodzice i dziadkowie pochodzą właśnie z tych terenów” – powiedział PAP Paweł Grabiec z Gminy Żydowskiej w Katowicach.

>>> Tisza B’Aw – dzisiaj Żydzi wspominają 5 narodowych tragedii [+GALERIA, WIDEO]

Dodał, że o takich wydarzeniach, jak to sprzed 82 lat, należy pamiętać i robić wszystko, aby nigdy więcej się nie powtórzyły.

Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego podkreślił, że kieleckie wydarzenia z sierpnia 2024 powinny być przestrogą dla obecnego i przyszłych pokoleń, szczególnie dla młodzieży.

Getto na planie Kielc z 1930 fot. wikimedia/ Urząd Miasta Kielce (original: Firma St. Święcki, Kielce)

„Cały czas prowadzimy działalność w szkołach. Uczymy tych młodych ludzi, żeby swoje relacje z rówieśnikami, także z innych krajów, budowali na zasadzie szacunku, a nie tolerancji. Tolerancja w tym przypadku nie jest chyba najwłaściwszym słowem. Żyjesz obok mnie, toleruje ciebie, ale niekoniecznie cię szanuję. Wzajemne relacje musimy budować na zasadzie szacunku dla poglądów innych ludzi” – zaznaczył w rozmowie z PAP Białek.

Kolejnym punktem obchodów 82. rocznicy zagłady kieleckiego getta będzie środowe wydarzenie w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu. Koncert skrzypcowy w wykonaniu Marcina Króla, który rozpocznie się o godz. 18.40, poświęcony będzie kieleckim Żydom.

>>>Białystok: tablice informują, gdzie były bramy getta

W piątek o godz.18.00 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej celebrowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji pokoju i ofiar Holokaustu.

Obchody zakończymy niedzielna Pielgrzymką Pamięci Kielczan do Treblinki miejsca Zagłady Żydów.

Niemcy utworzyli getto w Kielcach w kwietniu 1941 roku w najuboższej części miasta. Rozciągało się ono na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej po ul. Pocieszka i obejmowało dzisiejsze ulice m.in. Jasną, Stolarską, Kozią Orlą, Nowy Świat. W 500 domach, w większości bez wody i kanalizacji, zamknięto około 27 tysięcy Żydów, w większości mieszkańców Kielc. Do getta trafili również przesiedleni Żydzi z Wiednia, Krakowa, Poznania i Łodzi.

Pomnik Żydów pomordowanych w latach 1939–1945 fot. wikmedia/ Ptasiek – Praca własna

W sierpniu 1942 roku ponad 21 tysięcy Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Podczas likwidacji getta na ulicach Kielc zgładzono około 1500 Żydów. Wojnę przeżyło zaledwie około 500 mieszkańców miasta narodowości żydowskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze