Świętokrzyskie: zbiórka elektrośmieci na cele misyjne

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W maju na terenie diecezji kieleckiej rozpocznie się zbiórka elektrośmieci. Dochód z akcji „Zbieram i pomagam” zostanie przeznaczony na cele misyjne, m.in. na rozbudowę szkoły w Zambii i wyposażenie polikliniki na Jamajce.

Akcja rozpocznie się 11 maja i potrwa do końca lipca. We wszystkich 303 parafiach diecezji kieleckiej będą zbierane elektrośmieci – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, m.in. lodówki, zamrażalki, telewizory, baterie.

„Dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na cele misyjne” – powiedział w środę w Kielcach podczas konferencji prasowej dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji kieleckiej ks. Łukasz Zygmunt.

„Część zebranych środków przeznaczymy na rozbudowę szkoły w Zambii, gdzie przebywa nasza misjonarka siostra Judyta Bożek. Chcemy także pomóc w wyposażeniu polikliniki na Jamajce. Posługuje tam ks. Marek Bzinkowski, który wybudował tam już szkołę, szpital i fabrykę polskiej kiełbasy, w której znalazło pracę wielu ludzi. Teraz chce rozbudować poliklinikę, tworząc tam oddział okulistyczny” – dodał ks. Zygmunt.

„Celem akcji jest jednak nie tylko pomoc dla potrzebujących ludzi. Uczymy także ekologicznego podejścia do życia. Zachęcamy do oszczędzania. Rzeczy, przedmioty, które są nam niepotrzebne, zostaną przetworzone, a uzyskane w wyniku tego pieniądze zostaną we właściwy sposób spożytkowane przez naszych misjonarzy dla dobra lokalnych społeczności” – podkreślił koordynator akcji kielecki radny Władysław Burzawa, który był też inicjatorem akcji „Makulatura na misje”, prowadzonej od pięciu lat w województwie świętokrzyskim.

W tym czasie zebrano ponad 500 ton makulatury. Za pieniądze uzyskane z jej sprzedaży wybudowano cztery studnie w Afryce: dwie w Republice Środkowoafrykańskiej i dwie w Czadzie. „W tej chwili poproszono nas o pomoc w sfinansowaniu budowy kolejnej studni, tym razem w Kamerunie. Jeśli tylko otrzymamy stamtąd kompletną dokumentację, natychmiast wysyłamy pieniądze” – zapewnił Burzawa.

List do wiernych diecezji kieleckiej z prośbą o wsparcie akcji, której organizatorem jest „Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej”, wystosował biskup ordynariusz Jan Piotrowski.

„Wystarczy przywieźć sprzęt w wyznaczone miejsce zbiórki i zachęcić innych. Pieniądze, które otrzymamy ze sprzedaży elektrośmieci, przeznaczymy na realizację kolejnych projektów misyjnych. Robiąc porządki w swoich domach, nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale również pomagamy tym, którym żyje się gorzej od nas. Pomagamy biednym i głodującym dzieciom w krajach misyjnych” – zaapelował do wiernych biskup Piotrowski.

Świętokrzyskie: zbiórka elektrośmieci na cele misyjne
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze