Fot. arch. Misyjne Drogi

Święty Krzyż: 24 lutego odbędzie się droga krzyżowa w intencji trzeźwości

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, odbędzie się terenowa droga krzyżowa w intencji trzeźwości, prowadząca z kościoła w Nowej Słupi do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Osobom walczącym z nałogiem i ich rodzinom będzie towarzyszył obecnością i modlitwą bp Jan Piotrowski.

Wydarzenie, organizowane pod hasłem „Ku wolności mojej i twojej” wpisuje się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę.

– Wychodzimy o godz. 18 z kościoła w Nowej Słupi, po czym udajemy się, wspinając się Drogą Królewską, szlakiem na Święty Krzyż – mówi KAI ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i pomysłodawca wydarzenia. – Kończymy o godz. 20.30 w sanktuarium na Świętym Krzyżu, mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego – dodaje.

>>> Święty Krzyż: rozpoczął się wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża

Mocno zakorzeniona tradycja

Ks. Banasik uważa, że wydarzenie stało się obecnie mocno zakorzenioną tradycją duszpasterską. Wiele osób na nie czeka, wcześniej się zapisuje. Wspólna modlitwa, trud, a szczególnie przejmujące świadectwa składane przy poszczególnych stacjach, pozostawiają niezatarte wrażenie. – Ta droga krzyżowa ma charakter terapeutyczny, daje siłę – uważa duszpasterz. Podaje przykład z ubiegłego roku, gdy rodzina, która uczestniczyła w drodze krzyżowej, szukała pomocy dla jednego z członków. On także szedł wówczas, od stacji do stacji. Już w drodze powrotnej jeden członków grupy AA zainteresował się, wziął go pod swoje skrzydła. – Efekt jest taki, że ta osoba już nie pije, przeszła terapię, pracuje. Mało tego, zachęciła do takiego kroku swojego kolegę – opowiada ks. Banasik.

Fot. Robert Woźniak

Rozważania stacji drogi krzyżowej przygotuje w tym roku Grupa „Lubrzanka”, która, obok Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, jest współorganizatorem wydarzenia.

Jak dojechać?

Chętni z Kielc mogą skorzystać z zagwarantowanego im dojazdu, czyli autobusu MPK spod kościoła św. Jadwigi Królowej w Kielcach o godz. 16. 45. Z kolei, kto nie będzie w stanie przejść Drogą Królewską na piechotę, może skorzystać z autobusu z Nowej Słupi o godz. 19. 15, który zawiezie chętnych na mszę św. do świętokrzyskiego sanktuarium.

>>> Święty Krzyż: ponad 300 osób konsekrowanych pielgrzymowało do Relikwii Krzyża Świętego

Trasa z Nowej Słupi, czyli niebieski szlak prowadzący na szczyt Łysej Góry, nazywana jest „Drogą Królewską”. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających tędy do relikwii Krzyża Świętego. Szli tędy m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, czy Michał Korybut Wiśniowiecki. Przy wejściu na szlak w Nowej Słupi znajduje się kamienna figura pielgrzyma zwana Emerykiem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze