Święty Krzyż: „Imieniny oblatów” – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rodzina zakonna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, przeżywała swoje święto patronalne, zwane też „Imieninami oblatów”. Dzisiaj też rozpoczyna się w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Oblatów rozpoczyna się Rok Matki Bożej Kodeńskiej.
Dziękczynnej Eucharystii koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej przewodniczył superior o. Marian Puchała OMI. Homilię wygłosił ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny i moderator Kurii Diecezjalnej w Kielcach. We wspólnej modlitwie wzięli udział wzięli pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, kieleckiej oraz goście, którzy przebywali w murach klasztoru świętokrzyskiego.
Ks. Dariusz Gącik w homilii wskazał, że znajdując się na Świętym Krzyżu jesteśmy bliżej nieba, które nie jest puste, gdyż jest tam Jezus a przy Nim Jego Matka – Niepokalana Maryja.
– Tak jak do Maryi w chwili zwiastowania, tak do nas dziś mówi Anioł, że dla Boga nie ma nic nie możliwego. Dlatego jeśli przeżywasz coś bardzo trudnego w swoim życiu, jakiś problem, chorobę, cierpienie, jeśli jest coś z czym nie dajesz już rady sam – pamiętaj, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Rozbudź w sobie na nowo postawę zawierzenia, ufności. Tak jak Maryja. Ona bez grzechu poczęta, uczy nas jak trwać przy Bogu, który stał się jednym z nas i był do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu. Być świętym i nieskalanym przed Bogiem, to jest osiągalne dla nas wszystkich. Patrzmy na Niepokalaną i prośmy dziś przez Jej wstawiennictwo byśmy byli święci i nieskalani – wskazywał kaznodzieja.
Przed otrzymaniem błogosławieństwa superior o. Marian Puchała OMI ponowił akt zawierzenia naszego Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.
Przez cały dzień skupienia w świętokrzyskim sanktuarium ks. Dariusz Gącik podczas tematycznych konferencji przybliżył tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz wskazał jak w praktyce codziennego życia nieustannie być zanurzonym w Jezusie Chrystusie na wzór Jego Niepokalanej Matki.
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny sięga źródeł chrześcijaństwa i pochodzi z czasów apostolskich. Została oparta na Objawieniu Bożym i Tradycji. Właściwą rangę w całym Kościele obchodzona dziś uroczystość, zyskała 8 grudnia 1854 roku, kiedy papież Pius IX w Bazylice św. Piotra ogłosił dogmat.
Jak poinformował o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów, dzisiaj w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozpoczyna się Rok Matki Bożej Kodeńskiej. – Z tej okazji w zakonach oblackich odbędzie się peregrynacja obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Jest to także duchowe przygotowanie do obchodów stulecia obecności oblatów w Polsce – poinformował o. Dariusz Malajka OMI.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). W Polsce zakon prowadzi swoją działalność od 1919 r. Polska Prowincja Zgromadzenia liczy obecnie bez mała 500 zakonników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Po kasacie benedyktyńskiego opactwa w 1819 roku przez ponad 100 lat kościół przechodził różne perypetie, włącznie z zamienieniem go w więzienie. W roku 1936 klasztor przejęło Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którym opiekuje się do dzisiaj.
Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej powstała w 1920 roku i już niedługo obchodzić będzie 100-lecie swojego powstania. W ramach przygotowań przez cały rok relikwie Krzyża Świętego będą nawiedzały oblackie wspólnoty. Od 8 grudnia br. peregrynację rozpoczęła również kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |