Święty Krzyż: IV Dzień Całunu – naukowe spojrzenie na tajemnicę Całunu Turyńskiego
Sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz Polskie Centrum Syndonologiczne zapraszają na IV Dzień Całunu, który odbędzie się w sobotę 19 października 2024 r. Wydarzenie zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin, którzy chcą zgłębić tajemnice jednej z najbardziej intrygujących relikwii chrześcijaństwa.
Dzień Całunu rozpocznie się o godzinie 9.00 i obejmie serię konferencji:
– mgr Krzysztof Sadło – „Całun Turyński czyli co?”;
– prof. dr hab. Wojciech Kucewicz – „Nowe metody oceny wieku Całunu Turyńskiego”;
– prof. dr hab. Jan Jaworski – „Ostatnie badania śladów krwi na Całunie”;
– ks. prof. dr hab. Krzysztof Kaucha – „Fałszerstwo? Problem? Dowód? Święty Graal? Znak? Cud? Całun z perspektywy teologii fundamentalnej”;
Po przerwie odbędzie się panel dyskusyjny moderowany przez prof. dr. hab. Zbigniewa Treppę.
Wydarzenie łączy aspekty naukowe z duchowymi. O godzinie 15.00 zaplanowano koronkę do Bożego Miłosierdzia i mszę świętą, a następnie projekcję filmu „Oblicze Jezusa”. Szczegółowe informacje oraz zapisy dostępne są na stronie internetowej: www.dziencalunu.pl.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |