Fot. Krzysztof Jamrozy OMI

Święty Krzyż, Obra k. Wolsztyna: rekolekcje przed ślubami zakonnymi

W oblackich domach formacyjnych trwają rekolekcje przed złożeniem ślubów zakonnych. Biorą w nich udział również starsi oblaci.

W klasztorze na Świętym Krzyżu, gdzie znajduje się nowicjat, 1 września wieczorem rozpoczęły się pięciodniowe rekolekcje poprzedzające złożenie pierwszych ślubów zakonnych. Prowadzi je o. dr Wojciech Popielewski OMI, a temat został zaczerpnięty z Listu św. Pawła do Galatów: „Umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” (Gal 2, 20).

Fot. Krzysztof Jamrozy OMI

Oprócz kończących nowicjat Dominika i Iwana, w rekolekcjach uczestniczy część wspólnoty świętokrzyskiego opactwa oraz seniorzy oblaccy obchodzący jubileusz sześćdziesięciu lat życia zakonnego: oo. Karol Lipiński OMI, Roman Kunkel OMI i Jan Bielecki OMI.

Fot. Krzysztof Jamrozy OMI

Rekolekcje zakończą się w piątek, 6 września, a dzień później nowicjusze Dominik i Iwan złożą pierwszą profesję zakonną, którą przyjmie o. Bartosz Madejski OMI. Równolegle w oblackim seminarium w Obrze k. Wolsztyna odbywają się rekolekcje, w których biorą udział bracia i klerycy.

Fot. Wojciech Wilczek OMI

Na ich zakończenie, 7 września, złożą śluby zakonne na kolejny rok. Uczestniczą w nich również kandydaci do ślubów wieczystych, które odbędą się 8 września, jak i niektórzy współbracia mieszkający na co dzień w Obrze i nie tylko. Tematem rekolekcji, prowadzonych przez o. dr hab. Ignacego Kosmalę OFM Conv., jest hasło roku jubileuszowego beatyfikacji bł. Józefa Cebuli OMI: „Być świętym to najpierw być człowiekiem”.

>>> Górale: ich misją jest pomoc osobom w kryzysie, czyli Dom Życia Wspólnoty Dobrego Pasterza

Fot. Wojciech Wilczek OMI

Oblackie Konstytucje i Reguły Życia w konstytucji 35 tak mówią o dorocznych rekolekcjach: „Aby być coraz bardziej dysponowanym do służenia Bogu w Jego Ludzie, co miesiąc i co roku zarezerwują sobie należyty czas na modlitwę osobistą i wspólnotową, na refleksję i odnowę. Doroczne rekolekcje, trwające zazwyczaj jeden tydzień, mogą być z pożytkiem poprzedzone lub przedłużone braterskimi spotkaniami i wymianą doświadczeń apostolskich”. Natomiast w regule 60d czytamy: „Pierwsze zobowiązanie będzie przygotowane przez co najmniej pięciodniowe rekolekcje. Przed ponowieniem czasowego zobowiązania rekolekcje mogą być krótsze. Oblacja wieczysta będzie poprzedzona intensywniejszym okresem przygotowania duchowego”.

Święty Krzyż
Święty Krzyż. fot. Michał Jóźwiak, misyjne.pl

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, istniejące od 1006 roku, położone na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 roku. W 1306 roku książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W 1819 roku klasztor został skasowany, a od 1936 roku stał się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.

fot. Sebastian Zbierański/misyjne.pl

Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 roku, kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przejęli mury pocysterskie w 1926 roku, organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Do 1939 roku wykształcili tu niemal 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni oraz sanktuaryjni, zarówno w kraju, jak i za granicą. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Obecnie absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło sakrament święceń w stopniu episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun, zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 20 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów, a aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze