Święty Krzyż: V Kongres Afrykanistów Polskich
W odbywających się po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim debatach, konferencjach i dyskusjach panelowych uczestniczą przedstawiciele wielu obszarów badawczych Afryki, m.in. historii, politologii, stosunków międzynarodowych, antropologii, językoznawstwa i kulturoznawstwa. Przygotowanych zostało blisko 100 referatów, które wygłoszone zostaną w pomieszczeniach świętokrzyskiego sanktuarium.
Poza udziałem w konferencjach uczestnicy kongresu będą mieli okazję poznać Góry Świętokrzyskie i historię klasztoru na Świętym Krzyżu. Szczególnym wydarzeniem będzie koncert muzyki afrykańskiej, który rozpocznie się o godzinie 17.30 w bazylice mniejszej. Wystąpi muzyk z Gambii, który będzie grał na zachodnio-afrykańskim instrumencie, będącym rodzajem harfy o nazwie „Kora”.
W środę w Muzeum Dialogu Kultury w Kielcach w ramach festiwalu filmowego AfryKamera prezentującego dorobek kinematografii afrykańskiej będzie można obejrzeć filmy: „Wallay” i „Felicite” z 2017 r.
Misjonarzy Oblatów MN, którzy mają swoje placówki misyjne w połowie państw afrykańskich reprezentuje na kongresie ks. prof. Jarosław Różański OMI. Oblaci z Polski posługują m.in. w Kamerunie i na Madagaskarze.
V Kongres Afrykanistów Polskich jest finansowany w ramach programu Kultura-Interwencje, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
Święty Krzyż jest to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |