fot. pixabay

Święty spokój w święta. Jak je przeżyć i nie zwariować?

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Dla wielu to czas pogłębienia wiary i radosnego wspólnego świętowania, ale nie wszyscy z utęsknieniem czekają na nadchodzące dni. Co możemy zrobić, aby tegoroczne święta dobrze zapisały się w naszej pamięci? 

Rekord Guinessa w siedzeniu przy stole 
A kto powiedział, że w święta wiele godzin trzeba spędzić przy stole? Co za dużo, to niezdrowo, zwłaszcza dla żołądka. Oczywiście, że w Boże Narodzenie warto spotkać się z rodziną czy znajomymi, ale niekoniecznie musi to być czas spędzony przy suto zastawionym stole. Co w takim razie możemy robić? Oto nasze propozycje! 

Może zaproponujesz wspólne kolędowanie, granie w planszówki, układanie puzzli albo konkurs tematyczny z nagrodami? Wbrew pozorom, dorośli przy takich rozrywkach też miło spędzają czas.

W zdrowym ciele zdrowy duch 
A może uda ci się wyciągnąć bliskich na rodzinny spacer? Nawet jeśli nie ma śniegu i nie możecie podziwiać zimowej scenerii, to i tak przechadzka dobrze zrobi w przerwie między „kolejnymi kawałkami serniczka”, a i do stołu będzie się wracało przyjemniej. 

Perfekcyjne święta 
Ale jak pójść na spacer, gdy jeszcze tyle do zrobienia? A może warto w święta wrzucić na luz? To prawda, że sałatka śledziowa sama się nie przygotuje, ale lepiej porzucić perfekcjonizm. Często to właśnie wizja idealnie zorganizowanych świąt zabiera radość świętowania. Świat się nie zawali, jeśli na stole nie postawimy kilkunastu potraw, a serwetki nie będą idealnie ułożone. Hmm… Na pewno nic się nie stanie? Czytaj kolejny punkt!

fot. pixabay

Jeszcze się taki nie narodził… 
…co by wszystkim dogodził. Szczególnie w święta warto pamiętać o tym przysłowiu.  

Nawet jeśli ciocia czy wujek będą narzekać, że w makowcu jest za mało maku, a jeszcze bez ogródek zapytają, kiedy dostaną zaproszenie na twój ślub (a na to na razie wcale się nie zanosi), to nie pozwól, by ich „gadanie” zniszczyło pokój w twoim sercu. Może warto w stosownym momencie powiedzieć bliskim, że ich słowa sprawiają ci przykrość i poprosić, aby tak nie mówili? Często niektórzy nie zdają sobie sprawy ze swojego zachowania i dlatego mówią, co im ślina na język przyniesie. 

Kochaj trudnych ludzi, jesteś jednym z nich 
Nikt nie jest idealny, więc każdemu zdarza się wyrządzić przykrość innym. Nam również.  

W święta postarajmy się być wyrozumiali i sami trzymajmy język na wodzy. A jeśli coś nie wyjdzie, to nie bójmy się przepraszać. Często marzy nam się magia świąt Bożego Narodzenia, ale nie wiemy, jak jej doświadczyć. Z pomocą przychodzą nam magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję.

fot. pixabay

Zosia Samosia na urlopie 
Stres pojawia się również wtedy, gdy mamy za dużo na głowie. A okres świąteczny pełen jest dodatkowych czynności. A gdyby podzielić je między poszczególnych członków rodziny? Nie zachowujmy się jak Zosia Samosia. W końcu udane święta to wspólna sprawa! 

Znajdź czas 
Często bez wielogodzinnych zakupów, świątecznej krzątaniny i długich rozmów z kuzynką nie wyobrażamy sobie świąt, ale pamiętajmy też o odpoczynku. W Boże Narodzenie postarajmy się znaleźć czas dla siebie. I dla Boga. On będzie na nas czekał.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze