fot. EPA/RICHARD WAINWRIGHT

Symbolem czasu pandemii powinna być ręka wyciągnięta w geście pomocy

„Znakiem i symbolem czasu pandemii powinna być ręka wyciągnięta w geście pomocy ubogim” – napisał abp Wiktor Skworc z okazji IV Światowego Dnia Ubogich. „Służba drugiemu człowiekowi to pewna droga, która prowadzi do Chrystusa i do Kościoła” – wskazał katowicki metropolita.

Światowy Dzień Ubogich, zapoczątkowany przez papieża Franciszka, będzie w tym roku obchodzony po raz czwarty – w najbliższą niedzielę. Z tej okazji w czwartek abp Skworc przesłał do parafii swojej archidiecezji specjalny komunikat. Zacytował w nim słowa papieża Franciszka, który podkreślił, że wyciągnięcie ręki jest znakiem „który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości” i zwrócił uwagę, że w czasie pandemii widać szczególnie wysiłek medyków oraz innych osób i instytucji zaangażowanych w pomaganie chorym.

fot. Waldemar Deska, PAP

>>> „Dach nad głową za złotówkę” – krakowski hotel chce pomóc bezdomnym

„Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wyciągają ręce w geście pomocy i solidarności. W Światowy Dzień Ubogich dziękuję szczególnie organizacjom społecznym i wspólnotom kościelnym działającym na rzecz najbardziej potrzebujących na terenie archidiecezji katowickiej” – napisał metropolita katowicki. Jak dodał, modlitwą i wdzięcznością obejmuje wszystkie inicjatywy „podejmowane w duchu miłości i braterstwa” przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia czy grupy wolontariuszy. Arcybiskup zachęca w komunikacie parafie, szczególnie parafialne zespoły Caritasu do nieustannej troski o konkretnych ubogich i potrzebujących, zwłaszcza wobec osób w starszym wieku.

Konkretne zaangażowanie charytatywne na rzecz drugiego człowieka właśnie w trudnej sytuacji, może przyczynić się do ożywienia miłością miłosierną struktur naszych parafii, czyniąc je rodziną rodzin. Służba drugiemu człowiekowi to pewna droga, która prowadzi do Chrystusa i do Kościoła. (abp Wiktor Skworc)

fot. EPA/Max Cavallari

Metropolita przywołał słowa Franciszka, który zwrócił uwagę, że w trudnym pandemicznym czasie – który poddaje w wątpliwość wiele pewników – ważne jest zwrócenie oczu na to co istotne – nowe braterstwo zdolne do wzajemnej pomocy i szacunku. „Nie marnujmy tej szansy, pamiętając, że znakiem i symbolem czasu pandemii powinna być ręka wyciągnięta w geście pomocy do ubogiego!” – zaapelował abp Skworc. Zachęca on wiernych do poszukiwania „wszelkimi środkami komunikacji” najsłabszych, najbardziej potrzebujących – biednych materialnie, ale także samotnych, odrzuconych, chorych, cierpiących, osoby w izolacji i na kwarantannie.

>>> Krajowy duszpasterz służby zdrowia: modlimy się, towarzyszymy w cierpieniu

fot. EPA/RICHARD WAINWRIGHT

„Szukajmy sposobów, aby w tym trudnym czasie, przestrzegając przepisów i zalecanych norm sanitarnych, wyciągać do nich ręce, czynić nasze ręce narzędziami braterskiej i siostrzanej miłości, solidarności i pomocy” – napisał. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w organizację Światowego Dnia Ubogich i tym, którzy troszczą się w rodzinach o potrzebujących rodziców i krewnych praz poprosił o „dalsze odważne, cierpliwe działanie na rzecz wyjątkowego daru, jakim jest każde ludzkie życie”. „Dlatego niech nasza modlitwa i pomocna dłoń kierują się też do matek noszących pod sercem nowe życie, aby będąc w stanie błogosławionym, otoczone opieką rodziny, troską społeczeństwa i wspólnoty Kościoła, czuły się zawsze bezpieczne” – dodał.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze