Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Synod Biskupów: rozpoczęły się prace nad dokumentem roboczym

„Nasiona Kościoła synodalnego już kiełkują!” – powiedział relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów kard. Jean-Claude Hollerich na zakończenie prac grupy teologów, którzy w dniach 4-14 czerwca zajmowali się raportami z Kościołów lokalnych, które napłynęły do Sekretariatu Synodu przed drugą sesją tego zgromadzenia nt. synodalności. Odbędzie się ona w dniach 2-27 października w Watykanie. Na podstawie tych raportów powstanie dokument roboczy, będący podstawą dyskusji uczestników zgromadzenia.

Luksemburski hierarcha dał wyraz radości z dotychczas przebytej drogi, „która dała nowe życie wielu lokalnym społecznościom, a także wywołała znaczące zmiany w ich sposobie życia i bycia Kościołem”.

Grupa teologów, w której byli mężczyźni i kobiety, biskupi, księża, osoby konsekrowane, świeccy z różnych kontynentów, pracowała nad 107 raportami z konferencji biskupich, synodów katolickich Kościołów wschodnich, opinią unii męskich i żeńskich wyższych przełożonych zakonnych, a także ponad 175 obserwacjami, które nadesłały katolickie organizacje międzynarodowe, uczelnie, stowarzyszenia, a także pojedyncze osoby. Pod uwagę wzięto również refleksje przedstawione po niedawnym trzydniowym watykańskim spotkaniu Proboszczowie dla Synodu.

>>> „Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świata trwa od świtu do zmierzchu

Fot. Conferencia Episcopal Española/CC BY-SA 2.0

Wspomniane raporty, będące owocem refleksji nad syntezą ubiegłorocznej pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Synodu Biskupów, „ukazują Kościół żywy i w ruchu”, głosi nota Sekretariatu Synodu. Wśród najczęściej poruszanych w nich tematów są: formacja do synodalności, funkcjonowanie organów uczestnictwa, rola kobiet i młodzieży, troska o ubogich, inkulturacja, przejrzystość i kultura odpowiedzialności osób pełniących posługę w Kościele, a także katecheza i inicjacja chrześcijańska, współpraca między Kościołami, rola biskupa.

„Raporty często opowiadają o doświadczeniach osób, które dokonały prawdziwego osobistego nawrócenia” – podkreśla kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Inne ukazują „ludzi, którzy doświadczają zamieszania, niepokoju lub lęku” z powodu synodalności. „W szczególności istnieje obawa, że to, co zostało wysłane, nie zostanie potraktowane poważnie lub że ideologie i lobby wiernych mogą wykorzystać drogę synodalną do narzucenia własnego programu” – przyznaje maltański hierarcha. Dlatego „dobrze jest pamiętać, że październikowe zgromadzenie nie dotyczy tego czy innego tematu, ale synodalności, tego, jak być Kościołem misyjnym w drodze”.

Kolejnymi etapami redakcji dokumentu roboczego (Instrumentum laboris) – po opracowaniu nadesłanych raportów przez teologów na zakończonym dziś spotkaniu – będą: rozeznanie tego opracowania przez Zwyczajną Radę Synodu, właściwa redakcja dokumentu, jego przyjęcie przez Radę i przedstawienie go papieżowi do ostatecznego zatwierdzenia. Publikacja Instrumentum laboris spodziewana jest w lipcu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze