Zdjęcie poglądowe EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Synod: spotkanie koordynatorów i sekretarzy 10 grup studyjnych

W Watykanie odbyło się spotkanie koordynatorów i sekretarzy 10 grup studyjnych poświęcone zagadnieniom, które pojawiły się podczas pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, spotkanie rozpoczęło się chwilą modlitwy w intencji Ojca Świętego, o jego szybki powrót do zdrowia. Następnie każdy z koordynatorów przedstawił pracę swojej grupy, zwracając szczególną uwagę na zastosowaną metodę i zaangażowane podmioty (osoby/organizacje), ramy czasowe przewidziane dla raportu grupy, napotkane trudności i otwarte pytania.

Po tym czasie dzielenia, który był szczególnie przydatny dla grup studyjnych zajmujących się kwestiami „przekrojowymi”, o. Giacomo Costa S.I., konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, przedstawił elementy, które mogą być przydatne dla pewnej jednolitości w opracowywaniu raportów.

Koordynatorzy grup zostali poinformowani, że mogą korzystać z pomocy Komisji Kanonicznej, zwłaszcza w kwestiach, które powinny również dotyczyć wymiaru kanonicznego. Kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów przypomniał uczestnikom o potrzebie uwzględnienia głosów, które do 31 marca napływają jeszcze z zewnątrz. 

>>> Watykański dziennik zwraca uwagę na kryzys w relacjach między Kościołem a państwem w Polsce

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Grupy studyjne to owoc Pierwszej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, podczas której wyłonił się szereg istotnych zagadnień dotyczących życia i misji Kościoła w perspektywie synodalnej, co do których Zgromadzenie osiągnęło znaczący konsensus, a które ze względu na swoją tematykę wymagają podjęcia badań na poziomie całego Kościoła. Grupy te zostały utworzone w marcu 2024 r. przez papieża Franciszka.

Grupy studyjne, które w 2025 roku mają przedstawić wyniki swych prac, podejmują takie tematy, jak: relacje między wschodnimi Kościołami katolickimi i Kościołem łacińskim; słuchanie wołania ubogich; misja w świecie cyfrowym; rewizja podstawowych zasad formacji kapłańskiej w perspektywie synodalnej i misyjnej; niektóre kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące posług w Kościele; rewizja w perspektywie synodalnej i misyjnej dokumentów, które regulują relacje między biskupami, osobami konsekrowanymi, zrzeszeniami kościelnymi; niektóre aspekty postaci i posługi biskupa (szczególnie: kryteria wyboru kandydatów do biskupstwa, funkcja sądownicza biskupa, natura i przebieg wizyt ad limina Apostolorum) w perspektywie synodalnej i misyjnej; rola przedstawicieli papieskich w perspektywie synodalnej i misyjnej; kryteria teologiczne i metodologia synodalna we wspólnym rozeznawaniu kontrowersyjnych problemów doktrynalnych, duszpasterskich i etycznych; recepcja owoców drogi ekumenicznej w ludzie Bożym. Grupy te wspomaga Komisja Kanoniczna, powołana w porozumieniu z Dykasterią ds. Tekstów Prawnych, zaś nad synodalną metodą ich prac czuwa Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze