Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: ponad 6,9 mln Ukraińców szuka schronienia na świecie

W drugim dniu Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Rzymie, zaprezentowano główny temat: „Duszpasterstwo rodzin w czasach wojny”. Jurij Pidlisnyj, zastępca przewodniczącego Patriarchalnej Komisji ds. Rodziny i Świeckich UKGK, poinformował biskupów o sytuacji ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej i Ameryce Północnej.

W kwietniu 2025 roku ponad 6,9 miliona Ukraińców pozostaje wewnętrznie przesiedlonych w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Oznacza to, że co ósma ukraińska rodzina została zmuszona do opuszczenia swojej ojczyzny w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Większość z nich – 6,3 miliona – znalazła schronienie w krajach europejskich, w których działa sieć parafii UKGK.

Jak zauważył w swoim raporcie Pidlisnyj, 90 proc. ukraińskich uchodźców to kobiety i dzieci. Mężczyźni pozostają, aby bronić swojej ojczyzny lub nie mogą wyjechać z powodu ograniczeń mobilizacyjnych. Jednak ostatnie trendy pokazują „stopniowy wzrost liczby mężczyzn łączących się z rodzinami za granicą, zwłaszcza gdy konflikt stabilizuje się w niektórych regionach”.

Największe społeczności ukraińskie powstały z uchodźców w Niemczech (1,18 mln), Polsce (995 000), Czechach (398 000), Wielkiej Brytanii (ponad 200 000) i Stanach Zjednoczonych (170 000).

Kwestia intencji powrotu wiernych jest szczególnie delikatna. Podczas gdy na początku wojny dwie trzecie ukraińskich uchodźców miało nadzieję na szybki powrót do domu, sytuacja uległa zmianie. Do połowy 2024 r. jedna czwarta ukraińskich uchodźców rozważa stałe osiedlenie się za granicą.

Głównymi powodami, dla których ukraińscy wierzący chcą wrócić, są: połączenie z rodziną (56 proc.), wznowienie normalnego życia (56 proc.) i udział w odbudowie Ukrainy (47 proc.). Jednocześnie tylko 12 proc. już wróciło, co stwarza wyzwania dla  UKGK w planowaniu pracy duszpasterskiej.

W swoim raporcie Pidlisnyj przedstawił również tożsamość religijną ukraińskich uchodźców wewnętrznych. Większość z nich to chrześcijanie, głównie wyznania prawosławnego, a następnie grekokatolicy i katolicy. „Ogólnie rzecz biorąc, ukraińska rodzina uchodźców zazwyczaj składa się z matki i jednego lub więcej dzieci, które doświadczyły traumy wojny, ale mają nadzieję, dążą do stabilności i martwią się o przyszłość swoich dzieci. Ich oczekiwania koncentrują się na bezpieczeństwie, edukacji i jedności rodziny, a ich marzenia są coraz bardziej podzielone między przyzwoitym życiem za granicą a pragnieniem odbudowy ojczyzny – jeśli i kiedy pozwolą na to okoliczności” – podkreślił w swoim raporcie Pidlisnyj.

Zauważył również, że rodziny te utrzymują silne więzi z ojczyzną: ponad 90 proc. aktywnie śledzi wiadomości z Ukrainy, a dzieci często uczą się w ukraińskich szkołach internetowych.

Synod Biskupów UKGK odbywa się w dniach 30 czerwca – 10 lipca w Papieskim Kolegium Ukraińskim św. Jozafata w Rzymie. Tematem przewodnim jest „Duszpasterstwo rodzin w czasach wojny”. Rozpoczął się on 29 czerwca Mszą św. pod przewodnictwem papieża Leona XIV w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Wcześniej, 28 czerwca, odbyła się Jubileuszowa Pielgrzymka UKGK do Grobu Apostoła Piotra z udziałem wszystkich biskupów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze