Fot. unsplash

Syrakuzy: świąteczne spotkanie polskich żołnierzy z miejscową Polonią

W Syrakuzach odbyło się świąteczne spotkanie żołnierzy służących w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irini z miejscową Polonią. Delegatem dowódcy był ppłk. pil. Andrzej Ryczkowski. Spotkanie zainaugurowała msza św. sprawowana przez ks. ppor. Pawła Jaworskiego, kapelana kontyngentu w jednej z podziemnych kaplic bazyliki Matki Bożej Płaczącej.

Kaznodzieja, nawiązując do ewangelicznej perykopy, zwrócił uwagę na pustynię, miejsce, z którego rozlega się izajaszowe wezwanie do nawrócenia. – Doświadczenia żołnierzy służących w PKW – upałów panujących zaraz po przejęciu zmiany – prawie 50 stopni w cieniu w ciągu dnia, brak wody, chłód nocy… to charakterystyka pustynnego środowiska. Dla żołnierzy pustynią jest oddalenie się od Ojczyzny, od rodzin. Dla Polonii swego rodzaju pustynią jest zastane środowisko, do którego wchodzą, które poznają i powoli czynią swoim nowym domem – mówił kapelan.

>>> Polonia na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym. Do Budapesztu przyjechało 100 młodych osób

Ks. ppor. Jaworski powiedział, że czytania ewangeliczne w okresie Adwentu zachęcają do przygotowania się na przyjście Zbawiciela. – Przez dobre przygotowanie człowiek zaprasza Jezusa do swojego życia – przekonywał duchowny dodając, że miłość Boga do człowieka jest bezgraniczna.

Głównym zadaniem trwającej od 31 marca 2020 r. operacji Irini (w jęz. greckim – „pokój”) jest egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ, z wykorzystaniem zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich. W szczególności, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, w ramach operacji możliwe jest prowadzenie na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii inspekcji statków, w przypadku, gdy zaistnieją uzasadnione powody, aby podejrzewać, że przewożą one broń lub materiały powiązane do Libii lub z Libii. Żołnierze PKW Irini monitorują i gromadzą informacje na temat nielegalnego wywozu z Libii ropy naftowej, ropy surowej i rafinowanych produktów naftowych, szkolą libijską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu oraz przyczyniają się do ukrócenia działalności sieci przemytu i handlu ludźmi.

Fot. unsplash

Dowódcą operacji IRINI mianowany został kontradmirał Fabio Agostini, a siedziba dowództwa operacji znajduje się w Rzymie. Polski Kontyngent Wojskowy Irini liczy do 80 żołnierzy i pracowników, wyposażonych w samolot patrolowo-rozpoznawczy. Obecnie IV zmianą PKW Irini dowodzi kmdr por. pil. Marcin Rzońca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze