epa05636073 Volunteers of the Syrian Civil Defense, also known as the White Helmets, extinguish a fire after a bombing in Douma, on the outskirts of Damascus, Syria, late 17 November 2016. According to local reports, at least six people were killed and 30 injured in several bombings mostly throughout the night. EPA/MOHAMMED BADRA Dostawca: PAP/EPA.

Syria: 17 cywilów zginęło w nalotach koalicji na Ar-Rakkę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 17 cywilów zginęło w nalotach kierowanej przez USA koalicji na miasto Ar-Rakka, bastion Państwa Islamskiego w północnej Syrii – poinformowało w nocy z czwartku na piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedziała francuskiej agencji AFP, że liczba ofiar śmiertelnych tych ataków może wzrosnąć, gdyż kilkadziesiąt osób jest rannych.

Ar-Rakka jest najważniejszym kontrolowanym przez dżihadystów ośrodkiem w Syrii.

Od listopada trwa ofensywa na to miasto, prowadzona przez ugrupowania kurdyjskie przy wsparciu lotniczym międzynarodowej koalicji. USA są krytykowane w związku z odnotowanym w ubiegłych miesiącach drastycznym wzrostem liczby cywilnych ofiar ich kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku.

Fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Według Pentagonu podczas ataków przeprowadzonych w Syrii i Iraku przez koalicję antyislamską, której przewodzą Stany Zjednoczone, zginęło od 2014 roku co najmniej 484 cywilów. W maju bilans ofiar wzrósł o 132 osoby.

Koalicja odpiera zarzuty o upadku standardów w ochronie cywilów, twierdząc, że większa liczba ofiar w ostatnim miesiącu związana jest z intensyfikacją działań wojennych w gęsto zaludnionym i zurbanizowanym terenie.

Międzynarodowa interwencja przeciwko Państwu Islamskiemu to odpowiedź na ekspansję islamistów na Bliskim Wschodzie. W skład zbrojnego sojuszu weszły zarówno państwa zachodnie, jak i kraje arabskie. Naloty doprowadziły do znacznego zniszczenia potencjału bojowego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie oraz zahamowały ekspansję terytorialną samozwańczego kalifatu na terytorium Syrii i Iraku. Ich celem jest również wsparcie bojowe dla sojuszników, w tym głównie kurdyjskich ugrupowań militarnych i irackich sił bezpieczeństwa.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Syria: 17 cywilów zginęło w nalotach koalicji na Ar-Rakkę
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze