Zrujnowane miasto Qudsaya,

Przedstawiciel sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Siergiej Rudskoj podał w piątek, że „przerwa humanitarna” w syryjskim Aleppo zostanie przedłużona o kolejne 24 godziny, czyli potrwa do godz. 19 czasu miejscowego w sobotę (godz. 18 w Polsce). (fot. PAP/EPA)

Syria: „przerwa humanitarna” w Aleppo

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapowiadana przez Rosję przerwa humanitarna w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ma ona umożliwić rebeliantom i cywilom opuszczenie oblężonych przez syryjskie siły rządowe dzielnic miasta.

Oddziały reżimu Baszara el-Asada i wspierające je rosyjskie siły powietrzne wstrzymały na jedenaście godzin walki o godz. 8 rano czasu miejscowego (godz. 7 w Polsce).

Według strony rosyjskiej przerwa w atakach, która początkowo miała trwać osiem godzin, umożliwi przedstawicielom ONZ i syryjskiego Czerwonego Półksiężyca zrealizowanie wszystkich zamierzeń dotyczących zabezpieczenia ewakuacji z Aleppo chorych i rannych wraz z osobami towarzyszącymi, a także ludności cywilnej.

We wtorek lotnictwo rosyjskie i syryjskie wstrzymało naloty w rejonie tego miasta, by umożliwić przygotowania do czwartkowej przerwy humanitarnej. We wschodniej części Aleppo, atakowanej do tej pory przez siły syryjskie i rosyjskie, żyje około 250 tys. ludzi.

Syryjscy rebelianci nie zgadzają się jednak na wyjście z Aleppo, określając ofertę władz jako zaproszenie do kapitulacji. Dla cywilów żądają utworzenia korytarza humanitarnego nadzorowanego przez ONZ.

Syria: „przerwa humanitarna” w Aleppo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze