Syria: rozpoczęto ostateczną fazę odbicia Ar-Rakki z rąk dżihadystów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kilkuset dżihaydystów Państwa Islamskiego (IS) opuściło w nocy z soboty na niedzielę miasto Ar-Rakka w północnej Syrii – poinformowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), ogłaszając rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk terrorystów.

Nocą Ar-Rakkę opuściło ok. 275 dżihadystów wraz z rodzinami; bojownicy wykorzystali cywilów w charakterze żywych tarcz – podaje Reuters. Nie wiadomo, ilu bojowników pozostaje w Ar-Rakce. Wspierane przez USA siły koalicji oświadczyły, że rozpoczęta w niedzielę operacja będzie trwać „dopóki całe miasto nie zostanie oczyszczone z terrorystów, którzy odmówili złożenia broni”. W sobotę kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), stanowiące trzon SDF, poinformowały, że „Państwo Islamskie jest na granicy klęski”. „Dzisiaj lub jutro Ar-Rakka może być wyzwolona” – zapowiedział rzecznik YPG Nouri Mahmoud.

Ofensywę przeciw IS w Ar-Rakce SDF rozpoczęły w listopadzie ub.r.; do samego miasta oddziałom udało się wejść 6 czerwca, a 4 lipca SDF weszły do starego miasta. Informowano wówczas, że broni się tam ok. 2,5 tys. dżihadystów.

W walce o wyzwolenie miasta kurdyjscy bojownicy napotykali silny opór ze strony dżihadystów, którzy zastawiają w mieście pułapki, podkładają bomby i atakują cywilów, grożąc śmierciom tym, którzy chcą uciec z miasta. IS zajęło Ar-Rakkę w 2014 roku. Właśnie tam dżihadyści dopuszczali się największych okrucieństw, m.in. publicznych egzekucji przez ścięcie. Miasto było samozwańczą stolicą Państwa Islamskiego w Syrii oraz centrum planowania operacji terrorystycznych za granicą.

Syria: rozpoczęto ostateczną fazę odbicia Ar-Rakki z rąk dżihadystów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze