fot. PAP/EPA/HASAN BELAL

Syryjscy chrześcijanie wyszli na ulice. Gniew rozbudziła spalona choinka [+GALERIA]

Burzliwe protesty chrześcijan wywołało spalenie przez islamskich ekstremistów choinki ustawionej na rynku w miejscowości As-Sukajlabijja w środkowej Syrii.

– Podnieście wysoko swój krzyż! Żądamy praw chrześcijan – skandowali protestujący, maszerując przez Damaszek w kierunku starej dzielnicy Bab Sharki, gdzie znajduje się siedziba Patriarchatu Prawosławnego. 

Niektórzy protestujący nieśli drewniane krzyże, inni machali zielono-biało-czarną flagą „Wolnej Syrii” przyjętą przez nową administrację kraju – na znak poparcia dla nowych władz, które zapewniały, że po obaleniu Baszara al-Asada żadna grupa etniczna ani religia nie będzie prześladowana. – Wyszliśmy, ponieważ istnieje wiele sekciarstwa i niesprawiedliwości wobec chrześcijan – powiedział jeden z protestujących agencji informacyjnej AFP. 

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka bojownikami, którzy podpalili choinkę byli obcokrajowcy z islamistycznej grupy Ansar al-Tawhid. 

>>> Ekspertka PISM: w społeczeństwie Syrii po upadku reżimu duży entuzjazm, ale i strach o przyszłość

fot. PAP/EPA/HASAN BELAL

W Hamie większość mieszkańców stanowią chrześcijanie. We wtorek przedstawiciele islamistycznej grupy Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), która po obaleniu Asada tworzy rząd tymczasowy Syrii, zapewnili chrześcijan, że incydent się nie powtórzy, a sprawcy zostaną ukarani.  – Ludzie, którzy to zrobili, nie byli Syryjczykami. I zostaną ukarani bardziej, niż możecie sobie wyobrazić. Zapewniam was, że to drzewo zostanie całkowicie odnowione do rana – zapewnił we wtorek jeden z liderów HTS. 

24 grudnia rezydujący w Damaszku greckoprawosławny patriarcha Antiochii Jan X przyjął delegację nowych władz Syrii. Po obaleniu 8 grudnia Baszara el-Asada, kontrolę nad w Syrią przejęło zwycięskie ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), którym kieruje Ahmed al-Szara, znany jako Abu Muhamad al-Dżaulan, będący w przeszłości islamskim dżihadystą.

fot. PAP/EPA/HASAN BELAL

Wśród tematów spotkania u patriarchy znalazły się m.in. status chrześcijan jako pełnoprawnych obywateli Syrii, korzystanie przez nich z praw i wolności, ich obowiązki, rola, jaką mogą odegrać w budowaniu przyszłości Syrii we współpracy ze wszystkimi różnorodnymi częściami społeczeństwa syryjskiego, w tym udział w przygotowaniu nowej demokratycznej konstytucji kraju, która gwarantuje ugruntowanie wartości wolności, sprawiedliwości i równości.

Chrześcijanie w Syrii, fot. PAP/EPA/HASAN BELAL
Galeria (3 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze