Syryjska armia otoczyła jeden z ostatnich bastionów IS

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Syryjska armia i jej sojusznicy otoczyli miasto Abu Kamal na wschodzie Syrii przy granicy z Irakiem – podała w środę telewizja Al-Manar. Abu Kamal to największe miasto, które jest jeszcze w rękach dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS).

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na telewizję Al-Manar związaną z szyicką radykalną organizacją z Libanu Hezbollah, syryjscy żołnierze i ich sojusznicy właściwie już zaczęli wkraczać do miasta. Abu Kamal w muhafazie (prowincji) Dajr az-Zaur w Syrii, a także miasto Rawa w muhafazie Al-Anbar w Iraku oraz kilka sąsiednich miejscowości i skrawków ziemi na pustyni jest jeszcze w rękach IS.

Granicząca z Irakiem muhafaza Dajr az-Zaur uważana jest za ostatni istotny bastion IS. Pomimo znaczącej utraty terytorium przez samozwańczy kalifat o nazwie Państwo Islamskie, ogłoszony w czerwcu 2014 roku na okupowanych obszarach Syrii i Iraku, wiele państw obawia się, że organizacja ta stanowi wciąż poważne zagrożenie w regionie. Według obserwatorów istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.

W tym roku syryjska armia wraz ze swoimi sojusznikami z Hezbollahu i innymi szyickimi milicjami, wspierana przez Iran i Rosję, przejęła połacie środkowej i wschodniej Syrii. Równolegle kampanię przeciwko IS w Syrii toczyły siły arabskie i kurdyjskie, wspierane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA; siły te wyparły IS z większości północnych i wschodnich terenów Syrii. 

Fot. aljazeera.com

Syryjska armia otoczyła jeden z ostatnich bastionów IS
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze