fot. EPA/GREGORIO BORGIA / POOL

Sytuacja w Ukrainie i problemy świata tematem obrad Rady Kardynałów

Wojna w Ukrainie i wynikająca z niej sytuacja społeczno-polityczna, kościelna i ekumeniczna to jeden z tematów poruszonych podczas 41 sesji Rady Kardynałów, która obradowała w dniach 25-27 kwietnia b.r. – poinformowano w Watykanie.

Jej prace rozpoczęły się 25 kwietnia 2022 roku, w obecności Ojca Świętego. Nieobecny był natomiast przez cały ten okres przebywający w Meksyku Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin.

>>> Kard. Krajewski nad grobem Jana Pawła II: pomimo wielu cudów wciąż jesteśmy nijacy

Dążenie do pokoju

Pierwszego dnia prac zastanawiano się nad sytuacją związaną z wojną w Ukrainie i wynikającą z niej sytuacją społeczno-polityczną, kościelną i ekumeniczną. Franciszek poinformował o różnych inicjatywach podjętych przez niego, Sekretarza Stanu i Sekretariat Stanu w celu dążenia do pokoju. Następnie członkowie Rady wyrazili swoje wsparcie dla papieża w jego niestrudzonych wysiłkach na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu. Kolejnym punktem było przedstawienie przez każdego z kardynałów sytuacji społeczno-politycznej i kościelnej kontynentu, z którego pochodzi, analizując takie zagadnienia jak pokój, zdrowie, ubóstwo, niestabilna sytuacja polityczna i problemy duszpasterskie Kościołów lokalnych.

fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Podczas porannej sesji we wtorek 26. dnia Rada omówiła kwestię zmian klimatycznych i ONZ-etowskiego szczytu COP27, która odbędzie się w Egipcie w listopadzie 2022 roku. Kard. Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap z Demokratycznej Republiki Konga przedstawił analizę sytuacji na świecie, potrzeb i oczekiwań wobec COP26 w Glasgow, ze szczególnym uwzględnieniem problemów krajów ubogich w Azji, Ameryce Łacińskiej, Afryce i Oceanii. Na sesji popołudniowej 26. go kwietnia Rada kontynuowała rozpoczęte w lutym studium na temat kobiet w Kościele, wysłuchując relacji z perspektywy duszpasterskiej siostry Laury Vicuña, rdzennej mieszkanki Amazonii (Brazylia), należącej do zgromadzenia z Rodziny Franciszkańskiej. Następnie odbyła się debata między członkami Rady a relatorką. Podczas sesji środowej, 27 kwietnia kontynuowano refleksję na temat służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej oraz roli i działalności nuncjuszy apostolskich, wprowadzoną sprawozdaniem kardynała Osvaldo Graciasa z Indii, po czym odbyła się debata z udziałem uczestników.

Reforma Kurii

Ostatnim poruszonym tematem były wskazania dotyczące wprowadzenia w życie Konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium o Kurii Rzymskiej, sugerujące możliwy proces działań towarzyszących wprowadzaniu w życie nowego ustawodawstwa, przewidując ocenę podjętych kroków i wyzwań, jakie należy podjąć.

>>> Jest już oficjalna wersja konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”. Poprawiono ważny błąd

Wczorajsze spotkanie zakończyło się modlitwą Regina Coeli; następne spotkanie zaplanowano na czerwiec br. – czytamy w komunikacie.

W pracach 41 sesji Rady kardynałów wzięło udział 6 purpuratów: kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, (Honduras) – koordynator; Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie), Reinhard Marx (Niemcy), Sean O’Malley OFM Cap. (USA) oraz Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. (Demokratyczna Republika Konga). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marco Mellino (Włochy).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze