fot. PAP/Leszek Szymański

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie: Raczkiewicza, Zaleskiego i Ostrowskiego sprowadzone do Polski

Samolot z szczątkami trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego wylądował na płycie lotniska wojskowego, gdzie odbędą się uroczystości powitalne.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak przyznał, że sprowadzenie do Polski szczątków prezydentów było bardzo szeroką operacją. „Musieliśmy się porozumieć dyplomatycznie i z naszymi rodakami tam w Londynie, bo traktujemy ich podmiotowo jako partnera, a nie jako przedmiot, z ich rodzinami, ze stroną brytyjską. I u nas w kraju kwestia rozmów z Kancelarią Prezydenta, bo to w końcu poprzednicy naszego pana prezydenta obecnego dzisiaj na uroczystościach. To kwestia rozmów z wojskiem, pełna oprawa przynależna głowie państwa. To wreszcie kwestia choćby rozmów ze Świątynią Opatrzności Bożej i powstanie mauzoleum godnego głowy państwa polskiego” – podsumował.

>>> Otwarto tunel w ciągu zakopianki; budowa trwała 5 lat i 7 miesięcy

fot. PAP/Leszek Szymański

„Wracają prezydenci przez dziesięciolecia dbający o ciągłość legalnych władz Polski, o to, żeby głowa państwa była cały czas zgodnie z przepisami wolnej, niepodległej Polski, II RP reprezentowana. Pamiętajmy, prezydentura na uchodźstwie zaczęła się w 1939 r. Była przewidziana przez przepisy Konstytucji II RP. Początkowo pierwszy rok – we Francji, później od 1940 r. do 1990 r. – pięćdziesiąt lat urzędowania w Londynie legalnych władz Polski” – przypomniał.

fot. PAP/Leszek Szymański

Program

Samolot ze szczątkami prezydentów II RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisław Ostrowskiego wylądował na warszawskim lotnisku wojskowym w sobotę ok. godz. 13. Na płycie lotniska trumny zostaną przywitane przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego oraz przedstawicieli władz i duchowieństwa.

O godz. 14 kondukt żałobny wyruszy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Godzinę później rozpocznie się msza święta żałobna, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po zakończeniu mszy głos zabiorą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze