Szczecin: apel o oddawanie mleka do Banku Mleka Kobiecego
„Liczba dawczyń i ilość oddawanego mleka zmalała. Zamrażarki i lodówki Banku Mleka Kobiecego zaczynają świecić pustkami” – poinformował Szpital Kliniczny nr 2 w Szczecinie. Placówka prosi o wsparcie, ponieważ wcześniaki potrzebują naturalnego pokarmu, który ratuje ich zdrowie.
>>> Jak często i co kupujemy w internecie?
Pokarm zgromadzony w Banku Mleka Kobiecego trafia nie tylko do noworodków urodzonym w szpitalu na Pomorzanach, ale – jeśli jest taka potrzeba – po przebadaniu i pasteryzacji jest transportowany do dwóch innych placówek (w Zdrojach i Policach). Obecnie w lodówkach i zamrażarkach Banku Mleka Kobiecego jest niecałe 16 litrów mleka. „Jak zapasy spadają poniżej 20 litrów, to już zaczyna mnie to niepokoić” – powiedziała położna przyjmująca dawczynie w Banku Mleka Kobiecego Grażyna Grabowicz.
Cenny dar
„W naszej Klinice Patologii Noworodka obecnie karmimy mlekiem z Banku pięcioro wcześniaków, a dzielimy się nim także ze Zdrojami i Policami. Teraz, mimo, że otrzymujemy kobiecy pokarm od honorowych dawczyń, za co jesteśmy im bardzo, bardzo wdzięczni, to w takiej ilości, jaką mamy, pokarm nie jest wystarczający” – dodała. Według szacunków potrzebne minimum, to jeśli dawczyni oddaje 1,5 l mleka raz na dwa tygodnie, co daje do ok. 100 ml pokarmu dziennie.
>>> Fundacja Jana Pawła II będzie obchodziła 40-lecie
Powodem mniejszej ilości oddawanego mleka mógł być okres wakacji, wciąż obecna pandemia oraz rozpoczynający się okres infekcji grypowych i przeziębień. Placówka apeluje do kobiet, które zostały niedawno matkami, same karmią piersią swoje dzieci, są zdrowe i mają nadmiar pokarmu, żeby zgłosiły się do Banku Mleka Kobiecego szpitala na Pomorzanach.
Szpital podkreśla, że w przypadku, gdy brakuje mleka z piersi własnej mamy, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od innej, zdrowej mamy – dawczyni. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka.
Jak lekarstwo
Noworodki urodzone przedwcześnie są grupą szczególnie potrzebującą takiego mleka. Czasem ich mamom w pierwszych dniach po porodzie, z powodu dużego stresu lub niedoboru hormonów, brakuje pokarmu.
>>> Silne trzęsienie ziemi w Meksyku
Wcześniaki, ze względu na swoją niedojrzałość, są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa i martwicze zapalenie jelit – NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu, szczególnie obcogatunkowych, co może prowadzić do zaburzeń odżywienia. Podanie mleka kobiecego wcześniakowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |