fot. Justyna Nowicka / Misyjne Drogi

Szczecin: pogrzeb dzieci utraconych

Na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Szczecinie, gdzie znajduje się Grobowiec Dzieci Utraconych odbył się dziś zbiorowy pochówek dzieci zmarłych na skutek poronienia i martwego urodzenia.

Placówki medyczne przekazały do pochówku zbiorowego ciała 37 dzieci. Ks. Tomasz Ceniuch, delegat ds. Duszpasterstwa Rodziców po Stracie Dzieci w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wskazał na początku Mszy św., że „w cierpieniu, w którym się spotykamy chcemy być razem”.

Prawo do godnego pogrzebu

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiesław Śmigiel, który wskazał, że uczestnicy pogrzebu chcieli wypełnić obowiązek pogrzebania tych, którzy umarli, ale też, jak zaznaczył, „w ten sposób wyrażamy naszą miłość”.

„Dzieci te mają prawo – jako osoby od chwili poczęcia – do godnego pogrzebu. W oczach Pana Boga, a więc i w oczach wierzących w Niego, są one osobami, których imiona możliwe, że są znane tylko Bogu i zostały zapisane w Księdze Życia” – mówił metropolita szczecińsko-kamieński.

Abp Śmigiel podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pogrzebu dzieci utraconych. Podkreślił, że historia ziemskiego życia tych dzieci zakończyła się przed narodzeniem, i kiedy patrzymy na to po ludzku, to w sercu pojawia się głęboki żal. Dzieje się tak ponieważ rodzice mieli w swoich sercach nadzieje, marzenia i oczekiwania.

„To, że ich życie zgasło, zanim mogli – oczywiście w naszej ocenie – w pełni go zasmakować, nie oznacza, że przestało istnieć. Kiedy Bóg obdarza człowieka życiem, czyni to, nie po to, by mu życie odbierać. Nawet śmierć tego nie kończy” – powiedział duchowny.

Abp Śmigiel wskazał, że życie człowieka zmienia się, ale się nie kończy. „Mamy w związku z tym nadzieję i wierzymy, że te dzieci nadal żyją, nie tylko w naszej pamięci, nie tylko przez naszą miłość, ale żyją w jedności z Bogiem” – powiedział kaznodzieja.

„Zgodnie z treścią jednej z modlitw liturgii pogrzebowej, ufamy, że miłosierny Bóg wprowadza zmarłych – te dzieci również – do swojego królestwa, gdzie nie ma smutku, narzekania, ani bólu, lecz pokój i radość” – zaznaczył abp Śmigiel.

Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie odbył się 26 marca 2018 r., tegoroczny pochówek był już piętnastym. W piątek pochowanych zostało 37 dzieci. We wcześniejszych latach pod Grobowcem Dzieci Utraconych spoczęło 605 ciał.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze