fot. wikipedia

Szczecin: przygotowania do historycznej koronacji

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Kończy się 9-miesięczna nowenna, przez którą Kościół na Pomorzu Zachodnim przygotowuje się do koronacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Będzie to pierwsza papieska koronacja w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Uroczystość odbędzie się 13 października w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy, gdzie znajduje się trzecia wierna kopia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Pierwsza cały czas pielgrzymuje po Polsce, a druga została podarowana papieżowi Piusowi XII.

Dar kardynała Wyszyńskiego
Przed Mszą św. której będzie przewodniczył Prymas Polski zabrzmi specjalnie napisany utwór „Sub Tuum Praesidium” („Pod Twoją Obronę”). Autorem jest Marek Czerniewicz z Gdańska, a wykona go Chór Akademii Morskiej. Podczas uroczystości Prymas Polski nałoży wizerunkowi Maryi korony już pobłogosławione przez papieża Franciszka. Kardynał Stefan Wyszyński podarował parafii kopię jasnogórskiej ikony 6 grudnia 1959 r. Ówczesny sufragan gorzowski bp Jerzy Stroba wprowadził obraz do ołtarza Matki Bożej. 31. października 1960 r. ołtarz otrzymał tytuł uprzywilejowanego na wzór częstochowski.

– Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński posyłając tu ten milenijny wizerunek chciał duchowym węzłem związać te ziemie z duchową stolicą Polski – Jasną Górą. Od 6 grudnia 1959 r. codziennie w Bazylice dzień rozpoczyna się powitaniem Matki Bożej, pieśnią i litanią do Matki Bożej; zawierzeniem spraw osobistych ludzi, którzy przychodzą do Bazyliki na mszę świętą, ale również całych rodzin, diecezji, ojczyzny i Kościoła – mówi ks. prałat Aleksander Ziejewski, proboszcz i kustosz Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Obraz jest codziennie rano odsłaniany, a wieczorem zasłaniany. Bezpośrednim przygotowaniem do koronacji będą misje święte prowadzone przez o. Krzysztofa Kowalskiego, paulina z Jasnej Góry, które rozpoczną się 7 października w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy.

Zobacz także
Wasze komentarze