fot. unsplash

„Szczerze o Kościele” – kolejne spotkanie Synodalnego Forum Akademickiego

„Dziękuję za budujące spotkanie żywego Kościoła, który wciąż szuka sposobów, by być otwartym na potrzeby różnych ludzi” – mówił w Bydgoszczy bp Marek Marczak. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego był gościem Synodalnego Forum Akademickiego, które odbywało się w Bydgoszczy.

„Szczerze o Kościele” – bo tak brzmiało jego hasło – rozmawiali przedstawiciele trzech duszpasterstw – „Martyria”, „Stryszek” i „Trójca”. W czasie kilkugodzinnej wymiany myśli, padały także krytyczne słowa, mówiące o „skostniałej i zamkniętej strukturze”. – A przecież wcale tak nie musi być. Jestem przekonany, że dla każdego z nas, bez względu na wiek, jest miejsce w tej wspólnocie. Otrzymujemy talenty, charyzmaty, które mamy rozwijać i się nimi dzielić – dodał przedstawiciel DA „Trójca”.

>>> Archidiecezja warszawska: młodzi zachęcają na TikToku do zaangażowania się w synod

Wstępem do dyskusji była konferencja ks. dr. Łukasza Borucha, prefekta Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Naszym błędem – prawdopodobnie nieuniknionym – było to, że na poziomie społecznym i kulturowym uznaliśmy, że jesteśmy schrystianizowani. Nie potrzebujemy zrozumienia, głębokich uczuć i doświadczeń, ani nawet spotkania z „Nieznajomym”. W tym wszystkim zapomnieliśmy o sobie. Nie zatroszczyliśmy się o człowieka, który miał być drogą Kościoła – mówił ks. dr Boruch. – Jeśli przyjmiemy założenie chrystocentryczne, to jest uznamy, że dalej chodzi nam przecież o Chrystusa, okaże się, że wielu ludzi Go szuka – zauważył.

>>> Kard. Nycz: jeśli Kościół chce być wiarygodny, musi być synodalny. Synod to wielka szansa

Przywołany został również problem katechezy szkolnej, która zdaniem młodych, ma często charakter odtwórczy, a sami zainteresowani nie mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. – To nie może być czas, w którym są odtwarzane tylko filmy, a kiedy o czymś chcemy rozmawiać, słyszymy, że nie mieści się to w obecnym temacie – mówili uczestnicy, wskazując m.in. na potrzebę autorytetów i przewodników duchowych. – Inspiracją do przeżycia tego wydarzenia był sam papież Franciszek oraz zwołany przez niego synod, którego ideą, jest większe uczestnictwo wiernych, także młodzieży, w kształtowaniu życia i misji Kościoła. Cechą charakterystyczną duszpasterstwa akademickiego jest odwaga myślenia – dodał diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski.

fot. freepik

Był czas na wystąpienia przedstawicieli bydgoskich duszpasterstw akademickich. – Na pewno forum było idealną okazją, by podzielić się swoimi doświadczeniami działania w duszpasterstwie, jak i funkcjonowania w społeczności akademickiej, gdzie codziennie spotykamy młodych ludzi, którzy przez świadectwo naszego życia, mają szansę poznać Boga – powiedziała Małgorzata Wojtczak z DA „Martyria”. – To dobry sposób na kontynuację idei synodu, który zakłada wymienianie się doświadczeniami, dotyczącymi życia w lokalnych wspólnotach – dodała Agnieszka Żarnowiecka z DA „Stryszek”.

>>> Abp Galbas o synodzie o synodalności: papież zaprasza do szczerego i otwartego spotkania [WIDEO]

Dyskusji przysłuchiwał się delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego bp Marek Marczak z Łodzi. – Jestem tutaj, by słuchać – mówił biskup, przypominając także tradycję bydgoskich duszpasterstw akademickich. Najstarsze powstało ponad pół wieku temu, a najmłodsze niespełna trzy lata temu. – To oznacza, że Kościół w Bydgoszczy wciąż jest żywy. Te duszpasterstwa nie są powoływane odgórnie, dekretem biskupa, ale z potrzeby serca, wspólnej drogi, którą tworzyli wasi dziadkowie, rodzice, a teraz wy. Chcemy wzajemnie siebie słuchać, przyjmując również krytyczne słowa – dodał bp Marczak, dziękując za budujące spotkanie żywego Kościoła, który wciąż szuka sposobów, by być otwartym na potrzeby różnych ludzi. – Ogromnie się cieszę waszą dojrzałością myślenia o Kościele. Jestem szczęściarzem, że mogę być z młodymi na tej pierwszej linii frontu. Oni bardzo często stawiają mnie do pionu, mówiąc wprost o pewnych zagadnieniach, czy problemach – podsumował ks. Piotr Wachowski.

Forum, które odbywało się w Auli Świętego Krzyża, zwieńczyła Msza św. w bazylice św. Wincentego a Paulo, sprawowana przez bp. Marka Marczaka i duszpasterzy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze