Szczyt NATO: USA, Finlandia i Kanada zacieśniają współpracę przy budowie lodołamaczy
Ze względu na znaczenie regionu arktycznego dla bezpieczeństwa gospodarczego, narodowego i klimatycznego pogłębiamy współpracę przy budowie najnowocześniejszych lodołamaczy – głosi wydane w czwartek oświadczenie prezydentów USA i Finlandii Joe Bidena i Alexandra Stubba oraz premiera Kanady Justina Trudeau.
Celem trójstronnej współpracy w ramach ICE Pact (Icebreaker Collaboration Effort) jest także zapewnienie by regiony polarne oraz arktyczne były „obszarami pokojowymi, opartymi na współpracy i dobrze prosperującymi” – napisano w komunikacie opublikowanym w kuluarach szczytu NATO w Waszyngtonie.
„Bez członkostwa Finlandii w NATO taka deklaracja (o znaczeniu strategicznym, politycznym i gospodarczym) nie byłaby możliwa” – oświadczył prezydent Stubb podkreślając, że inicjatywa to dla Finlandii nowe możliwości w obszarze północnoamerykańskiej infrastruktury krytycznej.
Fińskie stocznie są największym dostawcą lodołamaczy na świecie. Około 60 proc. z eksploatowanych obecnie jednostek powstało w Helsinkach, a 80 proc. z nich zaprojektowano w Finlandii.
Pod koniec 2023 roku kanadyjska spółka Davie Shipbuilding wykupiła aktywa Helsinki Shipyard, wcześniej będącej w rękach rosyjskich właścicieli. Helsińska stocznia, powstała w 1865 roku, specjalizuje się w budowie lodołamaczy, zaś kanadyjska firma oprócz budowy statków operujących w strefie arktycznej, ma także doświadczenie w konserwacji okrętów wojennych oraz promów.
Podłożem zacieśnienia współpracy USA i Kanady z Finlandią jest coraz większe zainteresowanie i aktywność nie tylko Rosji, ale także Chin w obszarze arktycznym – komentują główne fińskie media, nadawca publiczny Yle oraz dziennik „Helsingin Sanomat”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |