Fot. t_watanabe/pixabay

Szczyt pokojowy zwierzchników religijnych w Tokio

Przedstawiciele religii świata zgromadzili się na trzydniowym międzywyznaniowym dialogu pokojowym w dniach 1-3 lipca w Tokio. Spotkanie ma na celu połączyć zwierzchników  religijnych z tradycji buddyjskiej, chrześcijańskiej, hinduistycznej, żydowskiej i muzułmańskiej, a także decydentów politycznych i ekspertów w zakresie promowania pokoju, aby w obliczu eskalacji globalnych konfliktów i kryzysów humanitarnych rozwijać dialog i posuwać naprzód zrównoważone wysiłki na rzecz pojednania, poinformowali organizatorzy w Nowym Jorku.

Spotkanie okrągłego stołu odbywa się po raz trzeci. Organizatorami są: Religions for Peace International (Religie dla Pokoju Międzynarodowego), Religions for Peace Japan (Religie dla Pokoju Japonia) oraz United Nations Alliance of Civilizations (Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych) UNAOC. W obliczu alarmującego wzrostu przemocy na świecie, w tym w Ukrainie i w Rosji, w Izraelu i Palestynie oraz w Mjanmie, celem jest wzmocnienie współpracy międzynarodowej i pogłębienie partnerstwa wielowyznaniowego na rzecz pokoju.

„W tych czasach przedłużających się wojen i rosnącego poczucia niepewności Okrągły Stół Pokoju w Tokio łączy głosy różnych religii, aby budować mosty, leczyć podziały i wytyczać drogę do pokoju. Zwierzchnicy religijni od dawna są filarami spójności społecznej”, oświadczył reprezentujący UNAOC podsekretarz generalny Miguel Ángel Moratinos.

Religions for Peace jest największą i najbardziej reprezentatywną  wieloreligijną organizacją na świecie; wśród światowych społeczności religijnych promuje wspólne działania na rzecz pokoju. W ponad 100 krajach prowadzi struktury wielowyznaniowe na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym. Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC) jest agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która działa jako mediator i moderator, aby budować mosty między społeczeństwami i promować dialog i zrozumienie.

>>> Bp Arkadiusz Trochanowski: opieka duszpasterska nad rodzinami w czasie wojny w Ukrainie

fot. pixabay/yellowmagics9

W Japonii przebywał w dniach 28 czerwca – 1 lipca br. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Okazją wizyty kard. Pietro Parolina była Światowa Wystawa Expo 2025  w Osace. Stolica Apostolska bierze udział w Expo 2025 we współpracy z Pawilonem Włoskim. Tytuł wystawy brzmi „Piękno przynosi nadzieję” i nawiązuje do motta obecnego Roku Świętego którego hasło brzmi „Pielgrzymi nadziei”. Kard. Parolin pochwalił w Osace wysiłki Japonii  na rzecz budowania pokoju. “Priorytety, które nam bliskie, to pokój, stabilność i nasze wspólne wysiłki na rzecz ograniczenia niekontrolowanego rozprzestrzeniania broni”, powiedział cytowany przez Vatican News sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w przemówieniu wygłoszonym w niedzielę 30 czerwca w „Dniu Stolicy Apostolskiej”.  

Kard. Parolin podkreślił potrzebę nadziei w czasach licznych konfliktów i globalnych wyzwań. “Tylko w nadziei możemy znaleźć antidotum na strach oraz zachętę do zaangażowania i działania”, powiedział kardynał. Na poziomie społecznym nadzieja jest motorem, który napędza ludzi do służenia swojej społeczności. “Na poziomie międzynarodowym wymaga niezachwianego zaangażowania w dialog i współpracę, zwłaszcza gdy napięcia i konflikty wydają się nie do pokonania”, stwierdził kard. Parolin. 

Tydzień temu japońscy biskupi katoliccy wydali mocny apel o całkowite zniesienie broni jądrowej. Okazją ku temu była zbliżająca się 80. rocznica bombardowań atomowych Hiroszimy 6 sierpnia 1945 r. i Nagasaki 9 sierpnia 1945 r. Konferencja Biskupów Japonii przypomniała o cierpieniu spowodowanym bombardowaniami ich kraju.   Przedstawiciele Kościoła przyznali, że „trudną historię i ból ocalałych i obywateli Hiroszimy i Nagasaki”, noszą głęboko w swoich sercach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze