fot. pixabay

Szczyt zimowych ferii: warto by były bezpieczne

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Numer rejestracyjny wystarczy, by skorzystać z usługi Ministerstwa Cyfryzacji „Bezpieczny Autobus” i sprawdzić, czy autokar, którym dzieci będą podróżowały na ferie, powinien ruszać w trasę. Dzięki usłudze sprawdzić można m.in. stan licznika i dane techniczne pojazdu.

To bardzo ważne, gdyż od bezpiecznej podróży zależy w dużej mierze to, czy całe ferie przebiegną bez wypadków. Według szefa resortu Marka Zagórskiego „Bezpieczny Autobus” jest jedną z najbardziej popularnych e-usług. „Nic dziwnego. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzimy, czy autokar – w którym nasze dziecko jedzie na ferie – powinien ruszać w trasę” – podkreślił.

fot. policja.pl

Aby skorzystać z usługi, należy wejść na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl, we wskazanym polu wpisać numer rejestracyjny autokaru, a następnie kliknąć przycisk „Sprawdź autobus”. „Informacje, których szukasz, wyświetlą się od razu. Nic za to nie zapłacisz” – zapewniają pracownicy resort.


Dzięki usłudze rodzic może dowiedzieć się, czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony, a także sprawdzić dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc, oraz informacje o stanie licznika z badań technicznych, które gromadzone są w bazie od 2014 r. Jak wyjaśnił Zagórski, dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. „W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus” – zaznaczył.

Zdjęcie: „bezpieczne zachowanie dzieci podczas ferii” – gra terenowa z udziałem funkcjonariuszy policji, strażaków, ratowników medycznych i leśników, w Białymstoku, fot. Artur Reszko, PAP

W sobotę ferie zimowe rozpoczęły się w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tydzień przed nimi ferie zaczęli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze