fot. US DOT – https://www.transportation.gov/fastlane/expanded-canal-means-an-expanded-economy, Domena Publiczna/Wikimedia commons

Szef Międzynarodowej Organizacji Morskiej: Kanał Panamski pozostanie w rękach Panamy

Sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Panamczyk Arsenio Domínguez powiedział we wtorek agencji AFP, że Kanał Panamski pozostanie w rękach Panamy. To reakcja na zapowiedzi Donalda Trumpa, który od kilku tygodni mówi o możliwym przejęciu przez USA kontroli nad tym szlakiem wodnym.

„Dla mnie jest to absolutnie jasne i nie jest to temat do wielkich rozmów, ponieważ traktaty zostały podpisane w 1977 r. Kanał przeszedł w ręce Panamy, która nadal eksploatuje ten ważny szlak wodny i będzie to robić nadal” – oświadczył Domínguez. Kierowana przez niego IMO jest agencją ONZ. „Skuteczność i wydajność, z jaką ten kraj nadal wykorzystuje tę infrastrukturę, zostały udowodnione i tak będzie nadal” – zapewnił. Podkreślił jednak, że kwestia ta nie leży w kompetencjach jego organizacji, która będzie współpracować „z każdym, z kim będzie musiała współpracować”.

Kanał Panamski

Prezydent elekt USA Donald Trump pod koniec zeszłego roku zagroził, że Waszyngton przejmie kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uzna, iż Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego.

Kanał Panamski ma około 80 km i łączy Atlantyk z Pacyfikiem. Pracę nad nim Stany Zjednoczone ukończyły w 1914 roku, a w 1977 roku zawarły umowę z Panamą, na mocy której w 1999 roku przekazały jej pełne zwierzchnictwo nad kanałem.

W ostatnim roku podatkowym, mimo suszy ograniczającej przepustowość, panamska agencja rządowa zarządzająca kanałem odnotowała rekordowe przychody w wysokości 4,986 mld dolarów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze