fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Szef watykańskiej dyplomacji potępia terroryzm

„Terroryzm nie jest rozwiązaniem żadnego konfliktu. Jest to akt absolutnej pogardy dla ludzkiego życia i żadna motywacja, a już najmniej polityczna czy religijna, nie może go usprawiedliwiać” – stwierdził sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi, abp Paul Richard Gallagher. Przemawiał on 6 czerwca wieczorem podczas obchodów 76. rocznicy niepodległości Izraela, promowanej w Muzeum Żydowskim w Rzymie przez Ambasadę Izraela przy Stolicy Apostolskiej.

Szef watykańskiej dyplomacji ponownie wyraził solidarność swoją i papieża Franciszka w obliczu „przerażającego ataku terrorystycznego przeprowadzonego 7 października przez Hamas i inne bojówki przeciwko narodowi izraelskiemu, w wyniku którego zginęły „setki ludzi, w tym wielu Żydów, brutalnie zabitych, zgwałconych i barbarzyńsko wziętych jako zakładników”. Jednak mówiąc o „surowej izraelskiej reakcji wojskowej w Strefie Gazy”, przedstawiciel Watykanu przypomniał, że Stolica Apostolska z jednej strony „stara się zrozumieć motywacje i perspektywy każdego”, a z drugiej utrzymuje, że „podstawowa zasada humanizmu nigdy nie może zostać porzucona lub przyćmiona przez strategie wojskowe, w przeciwnym razie nieuchronnie zagrożone są zasady konieczności i proporcjonalności”.

>>> Watykan: rozwijać politykę migracyjną uwzględniającą wartości

Następnie abp Gallagher zaznaczył, iż w ciągu trzydziestu lat stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Izraelem odnotowano postęp i wyzwania, a także wolę współpracy w najlepszy możliwy sposób, zwłaszcza w wielu obszarach współpracy dwustronnej. Przywołał wizyty papieży w Izraelu, które „przyspieszyły rozwój bliższej i głębszej wzajemnej znajomości”, a także wezwanie papieża Franciszka do pokoju w Ziemi Świętej, które miało miejsce w Ogrodach Watykańskich dziesięć lat temu z udziałem ówczesnego prezydenta Izraela Szymona Peresa, palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa i ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

>>> Watykan: rozpoczęto pracę nad dokumentem roboczym przyszłego synodu

Odnosząc się do tego wydarzenia zaznaczył, iż to „daje nam nadzieję i przypomina nam, że dialog i zrozumienie są możliwe”. Kończąc szef watykańskiej dyplomacji zachęcił do podjęcia konkretnych kroków na rzecz trwałego pokoju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze