fot. Andreas Wagner/unsplash

Szlaki Nadziei Roku Jubileuszowego cieszą się popularnością

Coraz więcej wiernych wędruje Szlakami Nadziei, wyznaczonymi w Roku Jubileuszowym w archidiecezji wrocławskiej. Przybito prawie 2 tys. pieczątek do paszportów pielgrzyma. Ferie zimowe stały się świetną okazją do pielgrzymowania ustalonymi trasami.

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 w archidiecezji wrocławskiej są wyjątkowe w skali kraju. Grupa świeckich, konsekrowanych, księży i biskupów stworzyła 9 Szlaków Nadziei, które wiodą przez teren archidiecezji. Mają swoje konkretne nazwy, przesłania, patronów, rozważania słowa Bożego i miejsca z tym związane. Składają się z kościołów i kaplic jubileuszowych – wyznaczonych przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego – ale także ze znaków nadziei (wyjątkowych miejsc miłości i miłosierdzia) oraz ważnych i ciekawych punktów na chrześcijańskiej mapie Dolnego Śląska.

fot. pielgrzyminadziei.pl

– Słowa z bulli papieża Franciszka zamieniliśmy w czyn. Połączyliśmy miejsca związane z nadzieją. Ja już przeszedłem Szlak Młodych i Szlak Pojednania. Warto otworzyć naszą aplikację l i kupić nasz paszport pielgrzyma w formie papierowej książeczki. Można go nabyć we wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim. Potem patrzymy na mapki i wyznaczone miejsca, wybieramy taki punkt startowy, który nam z tych dziewięciu szlaków odpowiada, i ruszamy – zachęca bp Maciej Małyga.

Jak zaznacza, wędrówkę można przeżyć jak prawdziwą pielgrzymkę za sprawą świątyń jubileuszowych, które nawiedzamy po drodze i tam możemy uzyskać łaski i odpusty zupełne. Oprócz tego rozważamy wyznaczony w aplikacji i w paszporcie fragment Słowa Bożego.

Na szlakach nie znajdują się tylko obiekty sakralne, ale także miejsca istotne z punktu widzenia historycznego jak np. Centrum Historii Zajezdnia na Szlaku Pojednania, czy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego na Szlaku Młodych.

fot. pielgrzyminadziei.pl

Ferie zimowe, które na Dolnym Śląsku przypadły w pierwszej połowie lutego, stały się świetną okazją, by poznawać Szlaki Nadziei. Aplikacja wskazuje, że na początku lutego wyruszyło na nie już ponad 500 osób. Zdobywają oni także pieczątki do paszportu pielgrzyma – papierowego, jak i elektronicznego. Każda z pieczątek ma przyporządkowaną literę i wszystkie razem (jest ich 67) tworzą hasło.

– Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie przygody od Szlaku Młodych, który przebiega przez centrum Wrocławia. Szczególnie dla osób spoza. Ten szlak zawiera nie tylko miejsca religijne, ale także kulturalne i historyczne. Może być świetną propozycją dla osób chcących poznać miasto – opowiada Magdalena Kowalewska, autorka koncepcji szlaków.

Najdłuższy jest Wielki Szlak Diecezjalny. To wielka pętla po archidiecezji, która liczy 400 kilometrów. Przechodzi przez Wrocław, ale też m.in. przez Środę Śląską, Kąty Wrocławskie, Ziębice czy Brzeg. Tras nie trzeba pokonywać jedynie pieszo, ale można to robić na różne sposoby.

Ostrów Tumski we Wrocławiu, fot. User:(WT-shared) Sbb/wikimedia cc

– Bardzo ważne są również celebracje spowiedzi świętej, które odbywają się we wszystkich kościołach jubileuszowych w konkretnych dniach i godzinach. To wspólnotowe nabożeństwa z dobrą katechezą, które przygotowują do sakramentu pokuty i pojednania. Harmonogram znajdziemy na stronie szlaków – dodaje bp Małyga.

Jedną z najbardziej uczęszczanych tras jest Szlak Dialogu.  – To dla kogoś, kto jest ciekawy tego drugiego, innego, nieznanego, kogo pcha do przodu chęć poznania człowieka – mówi Adriana Kwiatkowa z grupy tworzącej szlaki.

Prowadzi on z kościoła pw. Królowej Pokoju na Popowicach we Wrocławiu do centrum. Tam wiedzie przez katedrę prawosławną, Dzielnicę Czterech Wyznań, grób bł. Czesława u dominikanów, katedrę greckokatolicką, prawosławną cerkiew, kaplicę św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele pw. św. Michała Archanioła na Ołbinie aż do domu Edyty Stein.

– Trasa dialogu pokazuje bogactwo Wrocławia i jego różnorodność. Prezentuje różne wyznania, zaprasza do odkrywania czegoś nieznanego, ale własnej tradycji. Można zobaczyć, jak wiele nas łączy, a do różnic podejść z szacunkiem. A w dodatku rozważamy genialną biblijną historię Rut Moabitki – podkreśla A. Kwiatkowska.

Wszystkie szczegóły, lokalizacje, mapki i terminy związane ze Szlakami Nadziei można znaleźć na stronie www.pielgrzyminadziei.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze