Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Sztab Generalny WP: w środę w walce z powodzią pomaga ponad 14 tys. żołnierzy

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że w środę w akcjach przeciwpowodziowych, ewakuacji mieszkańców i udzielaniu im wszelkiej pomocy zaangażowanych jest ponad 14 tys. żołnierzy. Premier Donald Tusk przekazał, że do czwartku rano liczba żołnierzy na terenach powodziowych sięgnie 16 tysięcy.

W akcjach pomocniczych nadal pozostają w użyciu śmigłowce wojskowe – m.in. do transportu żywności i ewakuacji, podano w komunikacie. Uruchomiono także bezzałogowe statki powietrzne (BSP) do monitorowania bieżącej sytuacji nad terenami objętymi powodzią. Poinformowano także o utworzeniu w Nysie przez 2. Wojskowy Szpital Polowy placówki medycznej, która ma być gotowa do udzielania pomocy medycznej powodzianom, mającym utrudniony postęp do placówek służby zdrowia. 1. Wojskowy Szpital Polowy z Bydgoszczy pozostaje – zgodnie z komunikatem – w dwunastogodzinnej gotowości do skierowania w rejon operacji polową placówkę medyczną poziomu I.

„Uruchomiono kontenerowe kuchnie polowe i wydawane są ciepłe posiłki w Lądku Zdroju, Stroniu Śląskim i Kłodzku. Kontynuujemy wydawanie potrzebującym mieszkańcom suchych racji żywnościowych” – informuje Sztab Generalny.

Zgodnie z komunikatem, Siły Zbrojne wydzieliły 48 cystern do dystrybucji wody, które są rozdzielane we Wrocławiu do wskazanych rejonów. W ciągu ostatniej doby wojsko umacniało wały przeciwpowodziowe w miejscowościach Krosno Odrzańskie, Małomice, Szprotawa, Oława, Kantorowice, Nysa, Brzeziny, Kędzierzyn-Koźle. Żołnierze zaangażowani byli także w prowadzenie ewakuacji m.in. z Lewina Brzeskiego, Grodków, Nysy, Prudnika; Siły Zbrojne wspierały Państwową Straż Pożarną w ewakuacji Koźle, Kolonia Popielowska, Łany, Marszowice, Jelcz Laskowice, Legnica, Kamień Ząbkowicki. Ponad 242 osób, w tym 7 dzieci. Łącznie od początku operacji ewakuowano przy wsparciu wojska ok. 4 tys. osób.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Poinformowano, że 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej prowadzi wspólnie z policją działania prewencyjne, zabezpieczające i chroniące dobytek osób, które z powodu powodzi musiały opuścić swoje domy i firmy. Przy pomocy wojska rozwinięto także kolejne zespoły drogowe, które realizowały zadania usuwania zniszczeń popowodziowych.

Sztab Generalny poinformował, że na bazie pułków przeciwchemicznych utworzone zostały zespoły zadaniowe, które zajmują się dezynfekcją domów i sprzętów na terenach popowodziowych. Jak przekazano w komunikacie, całością sił używanych w operacji dowodzi dowódca WOT gen. Krzysztof Stańczyk. Kwestię zaangażowania wojska w akcjach pomocniczych poruszył także w środę premier Donald Tusk na portalu X.

„Generał Sokołowski zameldował: w akcji jest 500 żołnierzy w Kłodzku, 364 w Stroniu i 418 w Lądku. Do jutra rana liczba żołnierzy na terenach powodziowych sięgnie 16 tysięcy” – czytamy we wpisie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze