fot. PAP/Grzegorz Momot

Sztuczna inteligencja pomoże w tłumaczeniu konferencji polskiej prezydencji

Treść każdej konferencji po nieformalnych spotkaniach ministrów UE w Warszawie będzie dubbingowana na języki polski, angielski i francuski przy użyciu technologii audio AI. To efekt partnerstwa polskiej firmy z sektora generatywnej sztucznej inteligencji audio z polską prezydencją.

Ze względu na objęcie przez Polskę sześciomiesięcznej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w Warszawie od stycznia do końca czerwca odbędzie się ponad 20 nieformalnych spotkań ministrów państw UE, z których każde jest podsumowywane konferencją prasową.

W środę na stronie polskiej prezydencji poinformowano, że jej partnerem została polska firma ElevenLabs będąca – jak napisano – światowym liderem w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji audio. W ramach bezkosztowego porozumienia treść każdej z konferencji po spotkaniach unijnych ministrów będzie dubbingowana na j. polski, angielski i francuski głosem AI z biblioteki audio lub głosem osoby mówiącej. Do wykorzystania oryginalnego głosu potrzebna jest zgoda osoby dubbingowanej. W pozostałych przypadkach do dubbingu wykorzystywane są głosy aktorów, licencjonowane w bibliotece firmy.

>>> Prezydent RP: upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu

„Nagrania będą dostępne na platformie YouTube prezydencji, pozwalając widzom na wybór ścieżki dźwiękowej w jednym z tych trzech języków. Dzięki temu treści konferencji prasowych będą dostępne z zachowaniem oryginalnego tonu i brzmienia wypowiedzi” – wskazano w komunikacie. Dubbing ma być dokładnym odzwierciedleniem oryginalnej wypowiedzi, a jakość tłumaczenia jest dodatkowo sprawdzana i weryfikowana. „To duża nowość – nie robiło tego jeszcze żadne z państw sprawujących przewodnictwo” – czytamy.

„Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE zależy nam na otwartej i dostępnej komunikacji, która wzmacnia dialog z obywatelkami i obywatelami Unii. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy włączyć do rozmowy o bezpieczeństwie i konkurencyjności miliony osób w całej Europie” – wskazał minister ds. UE Adam Szłapka, cytowany w komunikacie. Jak podkreślił, cieszy się, że to właśnie polska firma stworzyła „nowatorskie narzędzie, które zdobyło uznanie i zaufanie wymagających instytucji europejskich”.

>>> Prezydent RP spotkał się ze społecznością żydowską

Firma ElevenLabs została założona w 2022 r. „11 listopada 2024 roku ElevenLabs ogłosiło inwestycję 44 mln PLN (11 mln USD) w rozwój polskiego ekosystemu AI, w tym otwarcie centrum R&D w Warszawie, w którym zamierza zatrudnić do końca roku ok. 30 specjalistów. Polskie biuro to także siedziba firmy w Unii Europejskiej” – wskazano w komunikacie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze